154,49 metru na lyžích po kovové trubce. Olympijský medailista překonal bláznivý rekord

Přestože lyžařská sezona skončila už před dvěma měsíci, udála se v květnu na severu Švédska dechberoucí událost korunovaná světovým rekordem. Bronzový medailista z letošních zimních olympijských her v lyžařském slopestyle Jesper Tjäder předvedl nejdelší rail v historii lyžování. Na kovové trubce ujel 154,49 metru, čím o 25 metrů překonal rekord Američana Toma Wallische.

Osmadvacetiletý rodák ze švédského Östersundu strávil tři dny v Åre, kde se Šárka Záhrobská, později Strachová, stala v roce 2007 mistryní světa ve slalomu. Předvedl 127 pokusů, než se mu povedl ten rekordní, kdy z nájezdové rampy naskočil na 162 metrů dlouhou „trať“, bokem na ní absolvoval oněch 154,49 metru, než speciálně připravenou kovovou trubku na úplném konci opustil a seskočil.

Dál už prostě jet nemohl.

Ještě na lyžích zamířil do stanu Red Bullu, rakouského nápojového koncernu, který vše organizoval, kde se účastnil schvalování světového rekordu. Aby byl uznaný, museli být při všech pokusech na místě dva nezávislí soudní znalci a byly nutné jejich individuální svědecké výpovědi a certifikáty v rámci jejich expertiz.

Před samotným pokusem trubku neboli rail přeměřil kvalifikovaný měřič certifikovaným pásmem. Celkovou zprávu musel dodat také geodet.

Vše se samozřejmě natáčelo na několik kamer a záznamy z nich se staly „důkazním“ materiálem.

„Můj odhad byl, že to bude trvat asi 525 pokusů, ale šlo to mnohem snadněji, než jsem čekal,“ pravil nedlouho po svém unikátním pokusu nový světový rekordman Tjäder a připustil: „Tento rail byl těžkou výzvou.“

Svého výkonu si však považuje. „Být oficiálním držitelem Guinnessova rekordu je docela fajn pocit,“ řekl.

Tjäder má za sebou bohatou závodní kariéru, během níž vyhrál jeden závod Světového poháru, v dalších šesti se dostal na stupně vítězů. Vše korunoval bronzem na letošních zimních olympijských hrách.

Ještě známější je díky svým kreativním filmovým projektům mezi velkými závody, jako jsou Unrailistic, Unrailistic 2.0 a nejnověji The Game Show, které posunuly nové hranice freeskiingu.

Nápad na překonání světového rekordu a celý projekt se zrodily před šesti lety, když Tjäder zjistil, že americký lyžař Tom Wallisch absolvoval na railu 129,2 metru. „Už jsem na railech udělal spoustu triků, ale nikdy jsem nebyl u tak dlouhého railu, jako je tento. Cítil jsem, že by to mohla být dobrá zábava. A když Tom Wallisch stanovil rekord, připadalo mi to šílené. Tak jsem si řekl, že se o to musím pokusit,“ popsal švédský lyžař.

Tagy:
lyžování Švédsko světový rekord Šárka Strachová Red Bull Are trubka ZOH 2022 Östersund Jesper Tjäder rail 154,49 metru Åre