360° Pavlíny Wolfové: Podnikatelé si stěžují na pomalou pomoc státu. Pošlete mi mail, reaguje Havlíček

V premiérovém vydání pořadu 360° Pavlíny Wolfové na stanici CNN Prima NEWS se řešila vládní podpora firmám postiženým koronavirovou krizí. Ty si často stěžují, že kabinet na tiskových konferencích slibuje stamiliardy, ale na peníze je nereálné dosáhnout. Názory ve studiu si vyměňovali ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a jeden z jeho předchůdců, Martin Kuba (ODS). Oba politici rovněž reagovali na příběhy podnikatelů, kteří sítem žádostí o pomoc neprošli.

Krize má na ekonomiku podobné dopady, jako když se v těle zastaví krevní oběh, zahájil diskusi někdejší šéf rezortu průmyslu a obchodu Martin Kuba. Vláda by podle něj měla peníze do ekonomiky napumpovat co nejrychleji. „Píárové výstupy o tom, že utratila 1,2 bilionu korun, jsou nesmysly,“ řekl bývalý člen kabinetu Petra Nečase. Kuba kritizoval, že ze slíbené sumy bylo zatím reálně firmám poskytnuto kolem 20 až 30 miliard. „Je třeba dělat opatření jednodušeji a rychleji. Například odpuštění DPH by bylo bez formulářů, bez úředníků a mnohem rychlejší,“ dodal.

Kubovu kritiku ale současný šéf rezortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček odmítl. „Je třeba si uvědomit, že peníze se musí dávat účelově. Stát je nemůže dávat, jak někdo zavolá,“ vysvětlil. Havlíček připomněl, že v rámci programu Antivirus musí firmy nejprve dodat potvrzení, že mzdy zaměstnancům skutečně vyplatily, aby jim je stát mohl nahradit. „Odpuštění sociálního a zdravotního pojištění začalo fungovat okamžitě, už za březen se nemuselo platit. U Pětadvacítky se spojil březen a duben a drtivá většina firem peníze dostala,“ kontroval Havlíček.

Když se ho moderátorka Pavlína Wolfová zeptala, zda tempo výplat je skutečně maximální možné, Havlíček odvětil, že „odpovídá tomu, kdy firmy pošlou podklad, a okamžitě se to začíná vyřizovat.“ Ministr upozornil, že stát musí obsloužit asi 1,5 milionu podnikatelských subjektů naprosto mimořádnými nástroji během několika dnů a dodal, že v průběhu března a dubna byla drtivá většina žádostí vyřízena.

Miliardy sem, miliardy tam

Jenže reálné příběhy podnikatelů, které štáb pořadu 360° PAVLÍNY WOLFOVÉ nasbíral, dokazují, že skutečnost není zdaleka tak jednolitá, jak se z pouhého pohledu do tabulek vyplacených peněz a vyřízených žádostí může jevit. Michal Kačírek, který v centru Prahy provozuje restauraci, neúspěšně žádal o bezúročné půjčky v programu COVID. Podobně dopadl také při žádosti o peníze v programu Antivirus, v jehož rámci funguje takzvaný kurzarbeit, tedy příspěvek státu na mzdy zaměstnanců ve výši až 80 procent. Stejně jako ostatní žadatelé musí mzdy nejprve vyplatit ze svého a následně o jejich refundaci žádat stát. „Problém je, že si musíme nejprve někde půjčit a pak čekat, kdy peníze od státu dostaneme. Ale kdo nám ty peníze půjčí?“ podivoval se Kačírek.

„Pane ministře, vy podnikatelům pošlete peníze za březen, ale z čeho mají zaplatit lidem za duben? Oni nemají žádné tržby a vy jim říkáte ´zaplaťte lidem mzdy a my vám je zpětně proplatíme´, jenže nemají z čeho, nemají tržby. Rozumíte tomu?“ chytil se příběhu exministr Kuba. „Takže my máme vycházet z toho, že firmy jely úplně nadoraz, neměly ani korunu rezerv a třítýdenní, čtyřtýdenní zastavení provozu znamená, že skončí. Pak to ale neustojíme, stát není schopen 1,5 milionu firem zasaturovat stoprocentně. Osmdesát procent proplacených mezd je velkorysé a málokdo v Evropě to dnes takto vyplácí,“ opáčil Karel Havlíček.

Do pořadu také jeden z podnikatelů živě vstoupil a o svůj příběh se podělil s diváky i oběma aktéry. Aleš Dočkal, který v Praze provozuje pivovarský klub, nedostal dosud přes veškerou snahu od státu ani korunu. Žádal dokonce o odklad platby DPH, ale dosud není jeho záležitost vyřízena. Se stejným „úspěchem“ se potázal i s žádostí o náhradu mezd v programu Antivirus. „Pošlete mi mail, já to prověřím,“ přislíbil pomoc Karel Havlíček. Ministr také potvrdil, že vláda chystá podporu také pro společnosti s ručením omezeným bez zaměstnanců na podobném principu, na jaké funguje Pětadvacítka, nebo program COVID III, kde se má stát zaručit za úvěry v objemu až 150 miliard korun. Vláda má tyto věci schválit hned počátkem nadcházejícího týdne.

Tagy: