Abrhám byl zkrátka normální. Nechtěl vystupovat sám za sebe, popisují jeho kolegové

Josef Abrhám je důkazem, že bulvár není pro herecký úspěch nutný, řekl ředitel Národního divadla Jan Burian ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS. Podle scénáristy a herce Ondřeje Kepky chtěl Abrhám vždy nějakou roli, a tak odmítal moderovat, aby nemusel být sám za sebe.

Ředitel Národního divadla Jan Burian viděl Abrháma poprvé v Činoherním klubu. „Působil úplně normálně, nevyhledával velkou společnost. Neměl potřebu se předvádět,“ popisoval hercovu skromnou povahu.

Podle Buriana zesnulý umělec reprezentoval myšlenku, že herectví je vážná a úctyhodná profese. „Byl vzorem i dalším kolegům v tom, že divadlo není jen zábava, ale společensky, sociálně, lidsky i psychologicky odpovědný prostor,“ pronesl dále ve Zprávách Plus.

Po roce 1990, kdy se změnily společenské poměry, prý pochyboval o smysluplnosti své práce i zda brát nabídky na další role. „S Libuší Šafránkovou účinkovali v divadelních inscenacích, už jim to ale nesedlo. Z divadla byli na cestě pryč. Tehdy se rozhodli, že se budou věnovat jiným aktivitám,“ pronesl Burian.

Abrhám však i poté exceloval ve filmu. Podle scénáristy i herce Ondřeje Kepky se však bál například moderace. „Nechtěl být sám za sebe, chtěl roli. Pak jsem ho k moderaci dokumentu nakonec přesvědčil. Tehdy řekl: ‚Na toho Čapka mě vždy dostaneš,‘“ vyprávěl.

Ředitel Národního divadla také ve vysílání CNN Prima NEWS ocenil, že Abrhám byl vždy autentický. „Vyzařovala z něj osobní charakteristika,“ vzpomínal Burian.

Abrhám prý dokázal ztvárnil nejrůznější povahové role. „Češi milují tragikomedii, zpochybňujeme patetické pravdy. Za každou komedií milujeme vážně téma,“ popsal.

„Herec je zároveň nadějí pro české herectví. Ukazuje, že lze být slavný a není třeba být součástí bulváru,“ dodal Burian. Herec Abrhám zemřel v pondělí 16. května v 82 letech.

Tagy: