reklama

Afghánci v zoufalství prodávají vlastní ledviny. Z chudoby jim to ale nepomůže

Řada Afghánců se po loňském tálibánském převratu ocitla v bludném kruhu chudoby. Někteří pro přežití prodávají vlastní děti, jiní se rozhodli vzdát ledviny. Počet transplantací tohoto orgánu v zemi se rekordně zvýšil. Lidé dostanou za ledvinu v přepočtu někdy až 85 tisíc korun, pomůže jim to ale jen krátkodobě.

reklama

Chirurg Nasir Ahmad se webu Euronews svěřil, že jen za minulý rok provedl 85 transplantací ledvin. Taková operace může v zemi stát až 800 tisíc afghánů (163 tisíc korun). Dárce ledvin si pak v závislosti na krevní skupině může přijít zhruba na polovinu této částky (400 tisíc afghánů, tedy 82 tisíc korun).

Lidé, kteří se svých ledvin vzdávají, jsou často z těch nejchudších společenských vrstev. Peníze z prodeje ledvin zpravidla používají na nákup potravin pro rodinu, brzy se tak ovšem ocitnou v bludném kruhu chudoby znovu.

„Většina lidí, kteří prodávají ledviny kvůli ekonomickým problémům, budou v dlouhodobém horizontu čelit zdravotním problémům. Kultura ledvinového dárcovství v Afghánistánu není normální,“ myslí si lékař Ahmad Shekaib, expert na interní medicínu.

Finanční kolaps způsobil převrat Tálibánu, který se loni v srpnu zmocnil vlády nad Kábulem a potažmo nad celou zemí. Radikální hnutí zavedlo právo šaría a jeho opatření začala deformovat pracovní trh. Na některé pozice Tálibán dosadil vlastní lidi, mnozí lidé (často ženy) naopak o práci přišly.

Mezinárodní společenství navíc zmrazila afghánská aktiva v zahraničí a pozastavila veškeré financování země, na němž byl Afghánistán závislý. Západ totiž odmítá spolupracovat s Táliby kvůli jejich krutovládě v 90. letech minulého století, k níž od loňska směřuje znovu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama