Agresivní čáp znovu terorizuje obyvatele Oseku. Dobýval se do dveří obecního úřadu

Možná si vzpomenete na případ, kdy samice čápa uklovala své mládě. Živý přenos z hnízda sledovaly tisíce lidí. Některé pobouřilo, že ochránci přírody nezasáhli. Její partner zase v minulých letech terorizoval místní tím, že útočil na auta a okna. Na hnízdo v Oseku u Rokycan se před několika týdny čápi vrátili a pravděpodobně jde o stejný pár. Samec totiž opět začíná být tak trochu agresivní.

Scéna jako z filmu. Hlasité a rychle se opakující rány. Člověk by si myslel, že jde o zloděje nebo nějakého opilce. Nakonec se ukázalo, že pachatelem je opeřený a místním dobře známý potížista. Agresivní čáp se dobýval do vstupních dveří obecního úřadu. Na skle jsou ještě vidět stopy po úderech zobákem. Pták při tom vyděsil zdejší zaměstnance.

„Vyhlídl si náš úřad a začal tam klepat. Jsou to dost velké rány, ten čáp má docela sílu. Už je tady několik let,“ popsal starosta Oseku Jaroslav Peroutka. Podle pracovníků záchranné stanice živočichů je už teď jasné, že se sem na hnízdo nad ZŠ v Oseku u Rokycan vrátil čáp s problémovou povahou. „Je to nestandardní chování,“ řekl Pavel Moulis ze záchranné stanice živočichů v Rokycanech.

„Co se týče čápů, mně tu šlo skoro o život. Najednou dopoledne strašné rány, tak jsem si dodala odvahy a šla jsem se podívat. A tam stál čáp a hlavou třískal do dveří,“ popsala své zážitky s čápem jedna z místních obyvatelek.

Osek zřejmě přitahuje čápy se zvláštní povahou. Minulý rok na zdejším hnízdě matka jednomu z čápat několik dní ubližovala, klovala do něj, až mládě nakonec uhynulo. Lidé vše sledovali živě na internetu. Pracovníkům záchranné stanice kvůli tomu, že mládě nezachránili, dokonce chodily výhružné zprávy. „Je to naprosto běžná záležitost, že samice zlikviduje jedno nebo více mláďat,“ sdělil Moulis.

Odborníci nevylučují, že by čáp mohl zaútočit i na člověka. Přestože by vám pravděpodobně žádné nebezpečí nehrozilo, pokud by náhodou taková situace nastala, je asi nejlepší vzít nohy na ramena.

Tagy:
hnízdo Rokycany obecní úřad Pavel Moulis Osek

Hlavní zprávy

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem
Věda a technologie

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Infobox
sledujeme živě
21:35

Hnutí spOLečně, ProOlomouc a Piráti chtějí v Olomouci vládnout s ANO

21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství