reklama

Chcete jen to nejlepší? Adoptujte starého psa!

Dotazy, co to máme za štěně, zatím venku stále tu a tam slýchám. Držka si kvetoucí šediny maskuje, takže o nich víme jen my, kdo ho známe a pamatujeme si, že obočí i bradu měl ještě před nedávnem uhlově černé. A že už má ten věk dvouciferný, si uvědomuju stále častěji.

reklama

Dotazy, co to máme za štěně, zatím venku stále tu a tam slýchám. Držka si kvetoucí šediny maskuje, takže o nich víme jen my, kdo ho známe a pamatujeme si, že obočí i bradu měl ještě před nedávnem uhlově černé. A že už má ten věk dvouciferný, si uvědomuju stále častěji.

Nedávno jsem se dívala na fotky ještě z doby, kdy byl dočaska a já mu bláhově hledala domov. Musel to sledovat vcelku s pobavením, protože on už dávno věděl, že je doma a že na tuhle prdlou holku bude příští roky dohlížet. Tenkrát to jediné, co mu z černočerné tváře svítilo, byly hnědo-oranžové oči. Postupně mu tu krásnou barvu schovala šedá mlha a já musím venku skákat, mávat a volat, aby mě v šeru našel a nemusel obíhat postavu od postavy a čuchem zjišťovat, jestli jsem to já.

Ačkoli sama nejsem schopná brát pravidelně ani B12, musím pamatovat na jeho sirup proti bolavým kloubům, který každý večer dostává spolu s večeří. Letošní zimu dostal svou první bundičku do města, na běžné venčení, aby ty klouby byly pěkně v teple. Asi dost pomohlo naše vytrvalé ujišťování, že mu fakt sluší a že v ní vypadá jako borec, než usoudil, že v tom teda mezi psy vyleze a bude v ní dokonce i zvedat nožičku, moc se na to totiž z počátku netvářil.

Gauč, ten nejlepší vynález v psím světě, se z místa pro polehávání a kontrolu konzumace čehokoli v pokoji stává místem pro tvrdý spánek. Někdy tak tvrdý, že Držka zapomene zahlásit, že by potřeboval ven, a ze spaní pod sebou nechá loužičku. Preventivně na to občas dostane slabý brusinkový odvar do pití, ale o moc víc než si gauč potáhnout nepromokavým potahem a tu a tam ho umýt, nepomůže. Nikdo holt nemládneme.

Musím říct, že pro stárnoucí psy máme slabost vlastně my všichni z útulku AniDef. V důvěře, s jakou starý pes usne jako špalek, vedle kterého můžete v klidu schroupat večeři a ještě ho posunout o metr vedle a on ani neotevře oko, je něco velmi intimního. Mazelní se starým psem už není jen o krocení čtyřnohého poděsa, který se vám snaží vlézt na hlavu, ale je to skutečně o vědomém sdílení blízkosti a vyměňování pocitů beze slov. A nejkrásnější je, když si starý pes hraje. Štěňata si hrají skoro pořád a se vším – většinou prostě proto, že je zrovna nic lepšího nenapadne. Když si ale hraje starý pes, je v tom čirá radost ze života, takové to zvolání, že „je tu vlastně tak krásně“!

Mít po svém boku za přítele stárnoucího psa je velká čest. A velká škola. Psi by měli zestárnout se svými blízkými dvounožci, aby jim stihli předat vše, co jim za svůj život mají a potřebují sdělit a čemu je mají naučit. Odložení starého psa je pro mě něčím nepochopitelným, přesto se to děje až příliš často.

Přála bych si, aby se na staré psy v útulcích stály fronty a žhavily telefonní linky, stejně jako na štěňata. Aby si více lidí uvědomovalo poklady, které ve starých psech máme, a aby si jich cenili. Až si půjdete vybrat svého nového parťáka do útulku, nespokojujte se s průměrem a běžte si vybrat rovnou to nejlepší – poznáte to podle šedivého čumáčku ;-)

#nekupuj,adoptuj

AniDef - útulek Žim

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Opilá a zdrogovaná řidička zabila při nehodě policistu, další dva jsou těžce zranění
Čína varuje před dýmějovým morem. Podezření na „Černou smrt“ je ve Vnitřním Mongolsku
reklama
reklama
Kde se nenudí děti ani rodiče. Pět tipů na rodinný výlet v Česku

Cestování

Domácí zpravodajství

Letní kina opět získávají na popularitě. Kam na promítání pod širým nebem?
Tělem jí projelo 25 000 voltů, dnes pomáhá popáleným. Janě změnila život dětská chyba
Nekupujme Pandury. Dvě procenta na obranu nejsou dogma, míní Václav Klaus
Další články
reklama
reklama