reklama

Na množení jsou zákony krátké

Prima Mazlíček
Ilustrační foto

"Dokud konečně politici nezmění zákony, tohle nikdy neskončí." "Je potřeba tohle trestat, jinak budou pokračovat." "Mělo by se to konečně zakázat!" Tyto a mnohé další podobné reakce se objeví v souvislosti s každým novým případem množírny, která je odhalena. A vypovídají o nás víc, než si možná jejich autoři připouští...

reklama

Souhlasím, že tresty za týrání zvířat je třeba adekvátně zvýšit. Souhlasím, že množírna by měla být kriminalizována a její provozovatelé trestáni. A jsem moc ráda, že je toto téma konečně na stole i v nejvyšších patrech politiky a s trochou štěstí se brzy podaří dotáhnout ke zdárnému cíli a potřebné změny zákonů budou přijaty. Jenže tím to neskončí.

Žádný zákon, ani ten sebelépe napsaný, neukončí množírny. Tu moc má jen a pouze každý jeden z nás.

Spousta věcí, které jsou nelegální, se dál děje. Vyrábí se a prodávají se drogy. Padělá se módní zboží. Kradou se auta nebo elektronika. Co mají všechny tyto zákonem již zakázané činnosti společného? Kupce.

Nejinak je tomu i u množení. Dokud budou mít množitelé kupce, prostě budou množit dál. I s rizikem pokuty. I s rizikem trestů. Holt budou muset být ještě vynalézavější v podvodech a balamutění lidí. Dokud jim ale tato činnost ponese peníze, budou pokračovat v množení a prodeji štěňat bez PP, stejně jako dealeři pokračují v prodeji drog, padělatelé v prodeji padělků módního zboží a zloději v krádežích a přeprodeji kradeného zboží.

„Svoboda je nerozlučně spojena s odpovědností.“—  Benjamin Franklin

Vezměme osudy českých psů do vlastních rukou

K tématu

Tlačit na politiky k přijetí potřebných změn je rozhodně správná cesta, jak posunout problematiku množíren do popředí společnských témat. Jenže je to taky cesta nejsnadnější. Už obtížnější, ale o to potřebnější a dokonce nezbytné, je začít sám u sebe: nemnožit a žádné štěně od množitele nekoupit. A pak pokračovat u druhých - blízkých, přátel, známých: upozorňovat je na rizika, vysvětlovat souvislosti, přesvědčovat o tom, proč i jeden vrh od jejich feny JE problém a proč i jedno štěně koupené od množitele JE spolupodílení se na celé množírenské mašinerii.

Proto až budete sledovat další vývoj legislativních změn v parlamentu (o kterých se včas dočtete i na tomto blogu), nezapomeňte - tady tím to jen začíná, nikoli končí!

Nekupujte, adoptuje.

reklama
reklama

Krimi

Matka mrtvého Tadeáška: Nebyla jsem skvělou mámou, kterou jsem měla být

Další hlavní zprávy

Partie

Colloredo-Mansfeldová ke sporu o Opočno: Když nevyhraji já, vyhrají moje děti

Colloredo-Mansfeldová ke sporu o Opočno: Když nevyhraji já, vyhrají moje děti

Myslím, že to není správná demokracie, nemáme nic společného s Benešovými dekrety, byli jsme česká rodina, cítím nespravedlnost, když to nevyhraji já, vyhrají to moje děti, zaznělo od Kristiny Colloredo-Mansfeldové na CNN Prima NEWS ke sporu její rodiny s českým státem o Opočno. Dcera posledního šlechtického majitele zámku se v Partii snažila hovořit především česky, občas si ale musela vypomoci angličtinou.

reklama
Živě: Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání
reklama
reklama
Jak vypadá kosmická loď Crew Dragon? Máme pro vás její podrobné 3D představení

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Před 70 lety začal proces s Miladou Horákovou. Jak šel den po dni až do její smrti?
Senát předloží zákon, kterým by se peníze vrátily obcím, řekl v Partii Miloš Vystrčil
Komunisté mají stále nejvíce členů, jejich řady se ale tenčí
Další články
reklama
reklama