reklama

Proč může být smrt zvířete horší než ztráta člena rodiny?

Taky se vám stává, že na vás někdy přátele, kteří nemají psa nebo kočku, koukají jako na blázna, když považujete psa za regulérního člena rodiny? Koneckonců - je to pořád „jen pes” nebo „jenom kočka”. Pokud však doma jednoho z těchto chlupáčů máte, jistě si budete stát za tím, že rozhodně nejde „jen o nějaké zvíře”.

reklama

Taky se vám stává, že na vás někdy přátele, kteří nemají psa nebo kočku, koukají jako na blázna, když považujete psa za regulérního člena rodiny? Koneckonců - je to pořád „jen pes” nebo „jenom kočka”. Pokud však doma jednoho z těchto chlupáčů máte, jistě si budete stát za tím, že rozhodně nejde „jen o nějaké zvíře”.

A psychologové by s vámi souhlasili. Výzkumy potvrdily, že ztráta milovaného zvířete je ve všech ohledech srovnatelná se ztrátou lidského přítele nebo člena rodiny. Bohužel, v naší kultuře nemáme možnost rozloučit se s mazlíčkem stejně jako s člověkem. Neexistuje na to žádný rituál, žádné náboženství ani možnosti uveřejnit nekrolog v místních novinách, nebo prostě cokoliv, co by pomohlo lidem bez zvířat si uvědomit, že jde o vážnou věc, a nešťastným majitelům s rozloučením.

Taky v práci vám automaicky nedají alespoň tři dny na zotavení a společnost se na vás bude dívat jako na fňuknu. Kdyby se však povědomí o tom, jak je ztráta zvířecího přítele skličující více šířila, možná by ostatní uvěřili, že velmi podstatná část vašeho srdce vykročila za duhový most a zjištění, že se už nikdy nevrátí, je nesnesitelně bolestivé.

Proč jsou lidi tak moc napojení na své psy?

Psi se zvládli za posledních 10 tisíc let přizpůsobit lidem. A udělali to velmi dobře. Je to jediné zvíře, které se vyvinulo natolik a takovým směrem, že se z něj stal náš skutečný přítel a životní parťák. Antropolog Brian Hare dokonce vyvinul „domestikační hypotézu“, ve které osvětluje, jak se z šedých vlků stala tak sociálně zdatná zvířata.

Z psychologického hlediska pak dává napojení na psí přátele také velký smysl. Mají totiž vlastnosti, které u lidí bohužel často postrádáme, jako je například bezpodmínečná láska a nekritická, pozitivní zpětná vazba.

Vazba má své opodstatnění i z neurologického hlediska. Psi byli v minulosti voleni podle toho, jaký mají vztah k člověku. Jinými slovy, rozmnožoval se ten pes nebo fenka, kteří věnovali lidem největší pozornost. MRI skenování pak potvrzuje, že na naši chválu reagují stejně jako na jídlo. Umí taky rozpoznat lidské grimasy a “přečíst” z našeho obličeje psychický stav. Vědecké studie naznačují, že psi dokáží vycítit záměr člověka, proto se klidně může stát, že se vás pes snaží od některých lidí držet co nejdál nebo je v jejich přítomnosti hyperprotektivní.

Ztrácíme mnohem, mnohem víc

Není pak divu, že jsme si za tuto nevyžádanou a téměř magickou pomoc psy velmi oblíbili. Navíc je dokázáno, že majitelé psů a koček jsou v průměru šťastnější lidé než ti, kteří žijí v domácnosti bez zvířat, taktéž jejich přítomnost snižuje riziko srdečních chorob. Psycholog Julie Axelrod v souvislosti s tím vysvětluje, že majitelé psů neztrácejí jen zvíře, ale zdroj lásky, společníka, který s nimi byl v dobrém i zlém. Možná se s ním cítili bezpečněji nebo ho dokonce považovali za náhradu za dítě, které nemohli přivést na svět.

reklama
reklama

Školství

Prvňáčci v lavicích, šesťáci doma. Návrat do škol je chaotický, kritizuje opozice

Další hlavní zprávy

Startupy

V pomoci podnikům nezapomínejte na startupy, vyzývají vládu ekonomové

V pomoci podnikům nezapomínejte na startupy, vyzývají vládu ekonomové

Startup zdaleka není jen ikona přes víkend naprogramované aplikace na tapetě vašeho mobilního telefonu. Jde o jakoukoli mladou či nově vzniklou firmu, která našla díru na trhu a hodlá ji zaplnit. Startupy se vyznačují vysokou pružností a hrají rozhodující roli při překonávání ekonomické recese. Vláda by proto na ně neměla v těchto dnech zapomínat, vyplývá z nové studie institutu IDEA.

reklama
Vitamíny při sportu: Které vaše tělo nejvíc potřebuje?
Další vlna uvolňování: Otevřou se restaurace, hotely i zoo. Do škol se vrátí část žáků
reklama
reklama
Pohlreich: Demokracie končí v kuchyni. Restaurace neumí počítat, tak krachují

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Původní německé obce v Sudetech poznáme i 75 let po odsunu, říká vědec Mikula
Darkov ohniskem nákazy: Na Karvinsku se v pondělí neuvolní část restrikcí
Osm českých počítačových her, které nás proslavily po celém světě
Hliněné omítky mohou být i v paneláku. Co je přírodní stavitelství?
Jakub Michálek: Ministerstvo spravedlnosti činí některé kroky ve prospěch Agrofertu
Další články
reklama
reklama