Zvíře v autě: Jak postupovat při jeho záchraně?

Léto je v plném proudu a teploty šplhají na maxima. Stále se najdou lidé, kteří si neuvědomují, že v tomto počasí prostě nesmí nechat zvíře ani dítě v autě. Pokud se někdy dostanete do situace, že v rozpáleném zavřeném autě vidíte zvíře, tady je mazlíčkovské desatero na správný postup.

Jak postupovat při záchraně zvířete z auta

1. Zavolejte MĚSTSKOU POLICII (156) a situaci jim popište. Městská policie disponuje odchytovými vozy (nevolejte státní policii).

2. Opište si SPZ a pokud můžete, vše vyfoťte tak, aby bylo vidět, kde se zvíře nachází.

3. Pokuste se sehnat majitele.

4. U nákupních center nechte vyhlásit jeho SPZ s tím, že se o případ už zajímá policie.

5. V případě krajní nouze je možné rozbít okénko - v případě, že je pes opravdu ve špatném stavu.

6. Pokud vyhodnotíte situaci jako krajní nouzi, najděte si svědka.

7. Opět kontaktujte policii s tím, že už nemůžete čekat a popište, co se chystáte udělat, že vám situaci dosvědčí i svědek.

8. Vyberte si to nejmenší okénko a psa dostaňte z auta do stínu.

9. Nikdy ho nepolévejte studenou vodou (mohli byste způsobit stažení krevních cest a proces ochlazování naopak zpomalit), ani mu ji nepodávejte k pití. Vždy by měla být vlažná (psa k píti nenuťte). Při ochlazování je ideální přikládat namočený hadr nebo ručník. Postupujte pomalu od končetin.

10. Jakmile jeho teplota klesne pod 40°, přestaňte s ochlazováním. Co nejrychleji ho pak dopravte k veterináři, po Praze je možné na místo zavolat veterinární službu PET - Medic.

Pokud zvíře zemře nebo bude mít kvůli této situaci trvalé následky, dopustil se dotyčný trestného činu týrání zvířete

Jak poznáte přehřátí u psa

  1. Pes dýchá velmi usilovně, rychle, břichem, je vidět, že dýchání ho stojí velké úsilí, skutečně pumpuje většinou v rozepřeném postoji.
  2. Suchý horký čenich, ve vyšším stádiu slinění, jasně červené dásně, jazyk a sliznice.
  3. Zvíře má zarudlé spojivky, vyvalené oči, vyplazený jazyk, slintá.
  4. Pes je neklidný a nervózní (první fáze), později je pes spíš dezorientovaný, má skelný pohled.
  5. Postupně nastupuje stav snížené aktivity, když už pes nemůže.

Psa nikdy nechlaďte tím, že ho polijete studenou vodou nebo ho pokropíte hadicí. Nikdy také psa neponořujte do studené vody, šok by mohl způsobit ještě horší stav. Přeneste ho na chladnější místo. Postupně ho ochlazujte tím, že zabalíte tlapky do studené (ne ledové) vody. Pokud je při vědomí dejte mu čerstvou vodu v malých dávkách (velké způsobí zvracení, což nechceme). Vlažnou vodou můžete pomalu ochlazovat zbytek těla. Po stabilizaci ho odvezte k veterináři.

Tagy: