Alarmující data WHO: Kvůli covidu zemřelo dvakrát víc lidí, než uvádí statistiky

Kvůli pandemii covidu zemřelo v letech 2020 a 2021 skoro 15 milionů lidí, uvedla v novém odhadu Světová zdravotnická organizace (WHO). Jde o skoro dvakrát vyšší číslo, než uvádějí oficiální statistiky, protože WHO do celkové bilance započítala nejen oběti koronaviru, ale i úmrtí v důsledku přetíženého zdravotnictví.

„Tato alarmující data neukazují jen na rozsah pandemie, ale i na nutnost, aby jednotlivé země investovaly do odolnějších zdravotnických systémů,“ uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO ve své zprávě odhaduje, že počet nadúmrtí kvůli pandemii dosáhl ve dvou předchozích letech 13,3 až 16,6 milionu lidí. Podle ní tak koronavirus přímo či nepřímo přispěl k úmrtí zhruba 15 milionů lidí, kteří by jinak zůstali naživu. Údaje o počtech nadúmrtí vycházejí ze srovnání s průměrným počtem úmrtí v letech před příchodem pandemie.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zemřelo od začátku pandemie po onemocnění covidem-19 přes 6,2 milionu lidí.

Podle WHO zhruba 84 % nadúmrtí připadá na jihovýchodní Asii, Evropu a Ameriku a 68 % z celkového počtu nadúmrtí tvoří jen deset zemí světa. Nejvíce nadúmrtí připadalo na země s nižšími středními příjmy (53 %). Následují země s vyššími středními příjmy (28 %), země s vysokými příjmy (15 %) a země s nízkými příjmy (4 %). Celosvětový počet úmrtí s covidem byl vyšší u mužů (57 %) než u žen (43 %).

Nejvíce obětí měla španělská chřipka

Z chřipkových virů měla od začátku 20. století nejvíce obětí pandemie španělské chřipky, která si v letech 1918 až 1920 vyžádala 40 až 50 milionů mrtvých (podle některých údajů až 100 milionů).

Na nemoc AIDS, na kterou ani po 40 letech od objevení neexistuje účinná vakcína, dosud podle odhadů zemřelo přes 36 milionů lidí. Díky novým lékům se ale úmrtnost na AIDS v posledních letech výrazně snižuje – vrcholem bylo 1,7 milionu mrtvých v roce 2004, v roce 2020 zemřelo na AIDS na 680 000 lidí.

Ve 20. století si dvě velké pandemie chřipkových virů vyžádaly každá asi milion obětí. Jednalo se o asijskou chřipku z let 1957–1958 a poté o hongkongskou chřipku z let 1968–1969.

Nynější pandemie covidu je druhou pandemií v 21. století, první byla pandemie prasečí chřipky v letech 2009 až 2010, při níž zemřelo na 18 500 lidí (podle lékařského časopisu The Lancet bylo ale mrtvých podstatně více – mezi 151 700 a 575 400).

Na sezónní chřipku zemřou ročně statisíce lidí

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) na klasickou sezonní chřipku každoročně zemře 290 000 až 650 000 lidí.

Na virové onemocnění ebola dosud podle odhadů od roku 1976 zemřelo asi 15 000 lidí, nejvíce v Africe. Na virovou hepatitidu B a C každý rok zemře 1,3 milionu lidí, nejvíce v chudých zemích. Virovému onemocnění SARS (SARS-CoV-1), předchůdci nynějšího koronaviru (SARS-CoV-2), podlehlo v letech 2002–2003 celkem 774 lidí.

Pro srovnání: asi 15 milionů obyvatel má například Zimbabwe či aglomerace hlavního města Argentiny Buenos Aires; 15 milionů mrtvých je také kupříkladu patnáctkrát více obětí než měla irácko-íránská válka (1980–1988) a 10 000krát více obětí než ztroskotání britského parníku Titanic v dubnu 1912 (na 1 500 mrtvých).

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout
Ukrajina

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.