reklama

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

reklama

K označování variant viru SARS-CoV-2 pomocí řecké abecedy (alfabety) přistoupila Světová zdravotnická organizace na konci května. Chtěla tím sejmout stigma ze zemí, po nichž se do té doby varianty pojmenovávaly. A tak se britská varianta začala označovat jako alfa, jihoafrická (ta první) jako beta, brazilská jako gama a indická varianta získala označení delta. Ta mimochodem v současné době ve světě převládá.

Proč nyní omikron?

Druhá jihoafrická varianta koronaviru nyní získala označení omikron, což se může zdát nelogické, protože po deltě je v řecké abecedě na řadě epsilon. Znamená to, že Světová organizace některá písmena alfabety přeskočila? Ano i ne. WHO totiž varianty rozlišuje na několik skupin a do širšího povědomí se tak dostanou jen ty, které jsou skutečně nebezpečné, přesněji řečeno znepokojivé. A do nich WHO zařadila právě alfu, betu, gamu, deltu a omikron.

Vedle toho WHO sleduje také „varianty zájmu“ (VOIs – Variants of Interest), které mají potenciál stát se znepokojivými. Sem patří varianty lambda (poprvé identifikována loni v prosinci v Peru) a mí (leden 2021, Kolumbie). A pak jsou varianty, které WHO monitoruje či monitorovala, a ty rovněž nesou označení alfabetou. Písmena mezi deltou a omikronem se tak nikam nezatoulala.

Světová zdravotnická organizace se ale pravděpodobně některým označením řeckou abecedou přece jen raději vyhnula. Mluví se zejména o písmenech ksí a ný. Jde hlavně o jejich anglické názvy. Ksí – anglicky Xi – by mohlo evokovat jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga (anglicky Xi). Píše o tom například vlivný deník The New York Times. Světová zdravotnická organizace však argumentuje, že Xi je běžné čínské příjmení a nejde tedy vyloženě o prezidenta. Písmeno ný – anglicky Nu – by se pak pletlo se stejně psaným slovem, které znamená „nový“, tedy new, respektive nu (new i nu se ve významu „nový“ čte stejně: „njů“).

Co o omikronu zatím víme

A jak nebezpečná je varianta omikron? „S kolegy jsem se na novou variantu podíval a bohužel jsem zjistil, že je zde 18 mutací v rámci této varianty, které ovlivňují vazbu protilátek již vytvořených člověkem a dalších osm mutací, které ovlivňují vazbu na receptor ACE2, což znamená, že tato varianta může být nakonec smrtnější, mít rychlejší průběh onemocnění a být infekčnější,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Omar Šerý, neurobiolog a specialista na DNA.

Hovořil takto o variantě koronaviru s označením B.1.1.529, kterou Světová zdravotnická organizace zařadila na seznam takzvaně „znepokojivých variant“ (VOCs – Variants of Concern) a dala jí název omikron. Šerý také potvrdil, že tyto vlastnosti nového typu viru mají vliv i na účinnost vakcíny. „18 mutací v rámci této varianty koronaviru ukazuje, že jsou to mutace, které jsou pro protilátky únikové,“ dodal.

Přitom varianta omikron obsahuje celkem 32 mutací, což je zhruba dvakrát více, než kolika se může „pochlubit“ varianta delta. Vědci toho o B.1.1.529 zatím příliš neví. Někteří experti už ale upozorňují, že může jít o dosud nejprůraznější variantu, která svými negativními vlastnostmi překoná i deltu. Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se obává, že varianta omikron může snížit efektivitu vakcín nejméně o 40 procent. Vědecký časopis Nature mezitím publikoval úvahy dalších vědců o tom, zda omikron dokáže prolomit nejen imunitu získanou očkováním, ale i proděláním původní verze covidu.

Kolik lidí zabije a překoná deltu?

Jak smrtný omikron je, zatím nevíme. První data ale naznačují, že má obrovský potenciál se bleskově rozšířit do světa. Podle odhadu britského deníku Financial Times vytvořeného na základě analýzy Jihoafrické národní laboratoře se varianta omikron dokáže šířit skoro šestkrát rychleji než delta. Delta potřebovala sto dní na to, aby ve vzorcích testovaných Jihoafričanů dosáhla podílu přes 90 procent. Omikron bude schopen stejného výsledku dosáhnout zřejmě ani ne po třech týdnech.

Je tedy omikron nebezpečnější než delta, která byla doposud považována za největší hrozbu pro svět? Na takovou odpověď je také příliš brzy. Ani u varianty delta totiž není jasné, zda je smrtnější než původní SARS-CoV-2 nebo předchozí varianty alfa, beta či gama. Časopis Nature však už dříve odhadl, že smrtnost koronaviru se pohybuje typicky v intervalu 0,68 až 0,92 procenta. To, když vycházíme z ukazatele IFR (Infection Fatality Ratio), který říká, jaké procento z celkového odhadovaného počtu nakažených (nikoli počtu potvrzených případů nákazy) zemře. U sezónní chřipky se hodnota IFR pohybuje kolem 0,1 procenta.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama