reklama

Američtí vojenští lékaři nebudou sami v Česku aktivně pomáhat, ale radit a konzultovat

Američtí vojenští lékaři dorazí do Česka až v polovině listopadu. Jak nám ve čtvrtek potvrdil ministr zdravotnictví, tým, který přiletěl minulý týden, měl jen za úkol zmapovat situaci. Lékaři, kteří nově přijedou, ale nebudou v nemocnicích aktivně pomáhat. Jak jsme zjistili, budou našim lékařům pouze radit a konzultovat s nimi.

reklama

Ještě minulou neděli Česko žilo v domnění, že americký tým, který přiletěl, co nejdříve začne pomáhat v nemocnicích. Na Twitteru to v tomto znění uvedl i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Jenže nic takového se nestalo. „Jednalo se o sedmičlennou delegaci expertů. Vrátili se zpět do Spojených států, aby podali informace, jak to zde vypadá,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (nestr. za ANO).

K tématu

Americká ambasáda v pátek uvedla, že američtí vojenští lékaři budou v Česku působit od poloviny listopadu. Celkem má jít o sedm zdravotníků. „Jsem rád, že tito vysoce kvalifikovaní američtí profesionálové přijedou a budou sdílet své zkušenosti a osvědčené postupy s českými doktory a sestrami,“ uvedl americký velvyslanec v České republice Stephen B. King. „Oni uvolní tu kapacitu českých zdravotníků, kteří budou moci pracovat jinde,“ dodal Blatný.

Konzultace a rady

Američané ale mají podle vyjádření ambasády našim lékařům hlavně radit. Do běžných směn lékařů se nezapojí. To potvrdilo i ministerstvo obrany. „Jejich úloha tady bude hlavně poradenská, konzultační činnost. To znamená, že nebudou samostatně v nějakých lékařských směnách,“ sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

„Já jsem tím trochu zaskočen, protože celé to bylo prezentováno tak, že přijede 28 vojenských lékařů, kteří budou připravení naskočit do polní nemocnice. Pro mě je to překvapením a musím říct, že nepříjemným,“ řekl Milan Kubek, předseda České lékařské komory. „Já jsem to bral tak, že personálně vypomůžou,“ reagoval předseda KDÚ-ČSL Marian Jurečka. „Takto koncipovaná pomoc amerických vojáků vzbuzuje nadále otazníky, protože samy Spojené státy situaci nezvládají,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

Podle České lékařské komory je aktuálně nakažených koronavirem 2 500 lékařů a 6,5 tisíce zdravotních sester.

K tématu

Tagy: američtí vojáci ministr zdravotnicví polní nemocnice vojenští lékaři Jan Blatný

Další hlavní zprávy

Roman Prymula

Blatného PES míří do čtyřky. Roman Prymula odhadl, jak to bude s obchody do Vánoc

Blatného PES míří do čtyřky. Roman Prymula odhadl, jak to bude s obchody do Vánoc

Skóre protiepidemického systému PES má po delší době nakročeno ke zhoršení. Počty nově nakažených se dva dny v řadě zvýšily, a pokud by trend pokračoval, PES by se mohl dostat do čtvrtého stupně. V ohrožení by se tak ocitly obchody, restaurace, hospody a další služby, které se po šesti týdnech otevřely jen před pár dny. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula je ale přesvědčen, že vláda si zpřísnění v tomto smyslu nedovolí. Alespoň do Vánoc.

Počet nakažených do večera stoupl o 1706. Pozitivní byl v pátek každý čtvrtý test
Šéf slovenského Parlamentu otevírá svůj skiareál. Varování odborníků ho nezajímají
V restauracích spořádaně s rozestupy. V pražské MHD je pak cestou domů hlava na hlavě
Z 35metrového továrního komínu se zřítili dva muži, pád nepřežili
Z Pentagonu unikly zprávy a fotografie údajně zachycující UFO
reklama
reklama
Budou Vánoce konečně bílé? Meteorologové zveřejnili předpověď do konce roku

Počasí

Domácí zpravodajství

Nakažených znovu přibývá. Blatný mluví o opětovném zpřísnění opatření
Policie obvinila soudce pražského vrchního soudu z korupce. Spolu s ním další čtyři lidi
Další články
reklama
reklama