Vibrátor a porážka mistra světa po prvním tahu. Šachovým světem otřásá skandál

Současný šachový mistr světa Magnus Carlsen vzdal v pondělí turnajovou partii hned po svém prvním tahu. Oficiální vysvětlení sice nepodal, ale nejspíš tak učinil kvůli podezření, že jeho soupeř – americký velmistr Hans Niemann – podváděl. Kauza odstartovala na začátku září, kdy Nor se zmíněným soupeřem nečekaně prohrál a vzápětí z prestižního klání v St. Louis odstoupil. Jeho nevysvětlené gesto v šachových kruzích spustilo vášnivé debaty o možném podvodu. Objevily se dokonce bizarní teorie, že Niemann švindloval pomocí análního vibrátoru.

Nor Carlsen hrál v pondělí na on-line turnaji partii proti mladému velmistru Niemmanovi. Hned po prvním tahu ale světový šampion vzdal a vypnul webkameru. Zaskočil tak všechny diváky i komentátory. Zřejmě tak protestoval proti účasti 19letého Američana.

Oba velmistři spolu sehráli partii už na začátku měsíce, kterou překvapivě ovládl Niemann. Carlsen v té době držel sérii 53 her bez porážky, navíc měl výhodu bílých figur. Jeho americký sok byl podle ela – šachového hodnocení – nejslabším účastníkem turnaje. Světový lídr po kapitulaci z turnaje odstoupil a situaci nekomentoval. Na twitterovém profilu pouze sdílel video z rohovoru s fotbalovým trenérem Josém Mourinhem, v kterém kouč říká: „Pokud budu mluvit, budu mít problémy“. Část veřejnosti si to vyložila jako nařčení Američana z podvodu.

„Myslím, že ho jen demoralizovalo to, že prohrál s idiotem, jako jsem já. Musí to být pro světového šampiona trapné, je mi ho líto,“ vyjádřil se Niemann v rozhovoru po turnaji. Své vítězství pak označil za zázrak a štěstí v odhadu protivníkovy strategie. Jakýkoliv podvod kategoricky odmítl, informovala o tom stanice CBS Sports. V následujících dnech Američan však přiznal, že se v dětství podvodu při šachách dvakrát dopustil – ve 12 a 16 letech. Podle rádia NPR to označil za velkou chybu. Platforma Chess.com ho vyloučila z nadcházejícího turnaje.

Podvod s erotickými pomůckami?

Americký šachista se nařčením z podvodu nyní vehementně brání. Ve své obhajobě i nadhodil, že by mohl hrát nahý, aby rozprášil jakákoliv podezření z využívání elektronického zařízení ukrytého pod oblečením.

Dramatické okolnosti turnaje i absence jakýchokoliv důkazů inspirovaly fanoušky k vytvoření nejrůznějších teorií a spekulací. Na sociální síti Reddit jeden uživatel zavtipkoval o možném použití erotických pomůcek k dosažení vítězství. Podle něj mohlo k nečekanému výsledku dojít díky análnímu vibrátoru, kterým měl Američan přijímat signály, navádějící ho k vítězným tahům. Informoval o tom portál Polygon.

Pozornost široké veřejnosti pomohl ke skandálu připoutat i miliardář Elon Musk, který humornou konspirační teorii sdílel v nyní již smazaném tweetu, o čemž informoval šachový web ChessBase.

Tagy: