Analytik: Kdo rozhoduje o jaderných zbraních? Šojgu a Gerasimov jsou pryč, zbývá Putin

Ruský prezident Vladimir Putin (uprostřed) se dvěma nejvyššími činiteli ruských ozbrojených složek, ministrem obrany Sergejem Šojguem (vlevo) a náčelníkem Generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace Valerijem Gerasimovem (vpravo)

Divoká karta (325)

Ani po měsíci se Rusku během války na Ukrajině nedaří dosáhnout výraznějšího posunu. Prezident Vladimir Putin se kvůli tomu už zbavil stovek lidí ze svého okolí. Podle médií utrpěly vztahy i s jeho dvěma klíčovými spolupracovníky. Těmi jsou „ministr války“ Sergej Šojgu a generál Valerij Gerasimov. Publicista Marian Kechlibar v souvislosti s tím zmínil ve vysílání CNN Prima NEWS obavu, že Putin teď může být jediným člověkem, který by případně rozhodoval o použití ruských jaderných zbraní.

I po čtyřech týdnech války na Ukrajině Rusko oficiálně stále tvrdí, že „speciální vojenská operace“, jak invazi označuje Kreml, probíhá podle plánu. Tisíce ztracených jednotek, stovky kusů zničené techniky a prakticky nulový posun vojsk v posledních dnech však mluví o opaku.

„Válka Rusům určitě nejde, jak očekávali. Když už jste vyhodili několik generálů, můžete vyhodit klidně další. Tato taktika je nebezpečná. Není sice příliš reálné, že by došlo na užití jaderných zbraní. Moje otázka ale je: Kdo teď rozhoduje o jejich nasazení, když je Šojgu a Gerasimov v nemilosti?“ zmínil analytik a publicista Marian Kechlibar své obavy v pořadu Divoká karta.

Podle expertů jsou ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov lidmi, kteří společně s prezidentem Putinem vlastní tři ruské „jaderné kufříky“. Jenže v médiích se šíří zprávy, že oba Rusové rovněž upadli v Putinovu nemilost.

Znamenalo by to tedy, že ruský prezident je teď jediným tamním představitelem, který může zbraně hromadného ničení ovládat. Sergej Šojgu se v posledních dnech přestal objevovat na veřejnosti. To je na muže, který byl donedávna považován za možného Putinova nástupce, velmi neobvyklé.

Srdce, nebo hádka?

Podle informací webu Agency hovoří okolí ruského politika o tom, že se ministr necítí dobře. Konkrétně mluví o problémech se srdcem. Jiné zprávy zase zmiňují, že zmizení ruského šéfa obrany by mohlo souviset i s jeho neshodami s Putinem. O tom je přesvědčen i bezpečnostní analytik Jiří Vojáček.

„Vypadá to, že Putin a Šojgu se rozhádali, vše tomu nasvědčuje. Pokud se tak stalo, je to vzhledem k armádě velmi zajímavé. Ta je totiž v Rusku jednou z mála organizací, která je schopna změnit státní poměry. Šojgu je i přes válečné neúspěchy v armádě stále populární. Pravděpodobnost puče není vysoká, ale pokud ano, dal bych ruku do ohně, že v tom bude mít prsty právě armáda,“ řekl.

Že je šance vojenského či občanského převratu mizivá, uvedl i třetí host pořadu – bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák. Ten prohlásil, že pravděpodobnější než svrhnutí prezidenta Putina bude eskalace ruské brutality ve válce.

Tagy: