Analytik: Ukrajině musíme proti Rusku pomoci. Stažení diplomatů byla chyba, říká Svoboda

Analytik Vladimír Votápek se domnívá, že Česko musí Ukrajině pomoci, co nejvíce to jde. Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) jeho názor sdílí, za chybu Západu však považuje stahování diplomatů z Ukrajiny. „Lidé jsou v chaotické situaci, nyní jsou vyděšení z toho, že jsme stáhli diplomaty,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Podle Svobody nadále existuje prostor pro jednání s Ruskem. „Jedná se o novou vlnu eskalace, ale pořád se musí jednat. Minský proces také skončil tichem, kdy nebyly splněny závazky jak ze strany Ukrajiny, tak Ruska,“ podotkl.

Votápek zdůraznil, že Rusko je agresorem. „Bylo jím před lety a je jím i dnes. Hrozí suverénnímu státu vojenským zákrokem, aniž by bylo jakkoliv vyprovokováno. Budeme s ním jednat, ale pokud neukážeme naši připravenost, tak Rusko podpoříme, aby na Ukrajinu zaútočilo,“ myslí si. Doplnil, že Rusko hrozí rozsáhlou agresí jiné evropské zemi a nezáleží na tom, zda je Ukrajina součástí NATO. „Je nutné jí pomoci, jak nejvíce to jde,“ pokračoval.

Ideálním scénářem by podle něj bylo, kdyby situace mezi oběma státy již neeskalovala. „Ale víme, s kým máme co do činění, jakou historii Rusko má. Bojím se, že jedinou cestou je ukázat tvrdý a jednoznačný postup,“ sdělil. Oba hosté pořadu se vyjádřili také k hovoru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s americkým prezidentem Joem Bidenem.

„Zelenskyj vyzývá k tomu, abychom nepodporovali chaotickou situaci. Jenže velkou chybou Západu bylo, že se z Ukrajiny stáhli diplomaté. Lidé jsou z toho vyděšeni. Musíme ukázat, že jednání je cesta. Je nutné mluvit s oběma stranami. V minulosti vznikaly krvavé konflikty proto, že se řeklo, že nebudeme s druhým jednat, tomu je třeba se vyhnout,“ podotkl Svoboda.

Votápek následně vysvětlil, proč se Zelenskyj takto chová. „Základním cílem Ruska je destabilizovat Ukrajinu, uškodit jí v jejím směřování na západ. A agrese je jedním ze způsobů, jak to udělat. Když Zelenskyj uklidňuje, aby země fungovala normálně, je to jeho nejlepší reakce. Ukrajina je však ráda za zbraně, které dostala. Snaží se být připravena na vojenský útok, ale chovat se co nejvlídněji, aby Rusko zbytečně neprovokovala,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila plamenometný systém, tanky i vrtulník
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila plamenometný systém, tanky i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.