reklama

Jablonec uzavřel jednu kapitolu. Komín na Bradlu šel k zemi během několika vteřin

V sobotu dopoledne areálem Jablonecké energetické na Brandlu otřásl výbuch. Ikonický komín teplárny a dominanta Jablonce nad Nisou šel k zemi během zhruba deseti vteřin. K jeho demolici bylo zapotřebí 75 kilogramů plastické trhaviny. Odstřel pak doprovázely přísné bezpečnostní podmínky, místní museli být evakuování.

reklama

Samotný odstřel komína provázely měsíce příprav. „Vše nakonec proběhlo podle plánu. Krátce po 9. hodině střelmistr stiskl tlačítka, ozval se výbuch a 162 metrů vysoký komín šel k zemi. A to přesně tak, jak si to střelmistři naplánovali. Spadl možná s odchylkou dvou metrů,“ podotkl reportér CNN Prima NEWS Libor Tampier.

Komín se zlomil až na poslední chvíli a dopadl do areálu bývalé teplárny. „Tu teď budou dělníci likvidovat zhruba čtyři měsíce, až zde nezbyde vůbec nic,“ sdělil. Celý odstřel doprovázela rozsáhlá bezpečnostní opatření. „Před samotným odstřelem procházeli okolní lesy a parky psovodi vězeňské služby a také policisté. Hledali lidi, kteří se v lesích zdržují, a také zvědavce, kteří by chtěli vidět pád komína z velké blízkosti,“ přiblížil Tampier.

Z okolí teplárny byly evakuováni také místní obyvatelé. Odstřel pak ovlivnil i dopravu, a to v ulici Liberecká. Ta byla zhruba půl hodiny uzavřena. „Když byl perimetr čistý, došlo k odstřelu,“ dodal reportér. Dominantu města, kterou tvořily desítky tisíc tun železobetonu, srovnalo se zemí na 75 kilogramů dynamitu.

Demolice 35letého komína uzavřela jednu éru teplárenství v Jablonci nad Nisou, která byla řízena z areálu na Brandlu. Město však společnost převedlo v roce 2013 pod sebe. Z toho důvodu dochází k decentralizaci, blokovému vytápění a také zlevnění tepla pro čtyři tisíce Jablonečáků a desítky institucí a firem. Komín tak ztratil svůj smysl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš
Senát

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš

 • Aktualizováno
 • Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil rozhodnutí Senátu za naprostou nehorázné a dodal, že jde o další podvod nové koalice na voličích

  Fialova vláda: Přibýt mohou až tři ministři, největší boj je o průmysl a místní rozvoj

  I když lídři stran nově vznikající vlády zatím nechtějí prozrazovat jména budoucích ministrů, už nyní je jasné, že kabinet Petra Fialy bude mít víc ministrů než má stávající Babišův. Ve hře jsou dokonce tři posty navíc, a to ministra pro digitalizaci, pro evropské záležitosti a předsedy legislativní rady vlády. Boj je podle informací CNN Prima NEWS o resort průmyslu a obchodu nebo o místní rozvoj.

  Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

  Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

  Ronaldo nepatří mezi čtyři nejlepší útočníky světa, ukazuje žebříček. Kdo ho předstihl?

  Nejgólovější neznamená nejlepší. Ale právě útočníci zajišťují největší množství branek, proto jsou na fotbalovém trávníku nejvíce vidět. Právě hráče působící na postu forvarda seřadil renomovaný magazín FourFourTwo do žebříčku. Překvapivě nenajdete na prvních pozicích hvězdu Manchesteru United a portugalské reprezentace Cristiana Ronalda.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

  Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

  Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

  Aktualizováno

  V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Očkování v úterý podstoupilo nejvíce lidí za poslední dva měsíce.

  reklama