Dozimetr: Miliardové ztráty způsobil obviněný Augustín už na Slovensku

Soud ve středu poslal do vazby bývalého ekonomického náměstka a člena představenstva pražského dopravního podniku (DPP) Mateje Augustína. Slovenský manažer, obviněný v kauze Dozimetr, však vzbuzoval obavy již v době svého jmenování. Na Slovensku měl totiž pověst člověka, který přivedl tamní Cargo do ztráty přesahující 120 milionů eur v jednom roce. Navíc byl úzce spjatý s bývalým premiérem Robertem Ficem.

Augustína do vedoucí pozice v DPP tlačila v roce 2019 koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN). Již v té době však nepřicházel do společnosti s miliardovými rozpočty s pověstí nejlepšího hospodáře. Dohledat lze například informace ze slovenských médií, kde se píše o ztrátách, které způsobil ve slovenském Cargo. Ty v přepočtu na české koruny dosahují miliardových hodnot.

„Státní železniční Cargo dovedl za první Ficovy vlády do ztráty 127 milionů eur. Firmě tehdy hrozil krach. V roce 2010 opouštěl post šéfa Carga s odstupným 154 tisíc eur. Do služeb Ficovy vlády se však Matej Augustín vrátil. Už měsíc radí vicepremiérovi pro investice a exministru dopravy Ľubomíru Vážnému (Směr). Ten ho v roce 2006 do Carga nominoval,“ napsal o Augustínovi v roce 2013 deník SME.

Z pozice v Cargo jej odvolával pozdější slovenský ministr dopravy Ján Figeľ, který k Augustínovi řekl: „Za Augustína se Cargo tunelovalo, aukce odhalily předražení o 600 procent. To nezpůsobila krize, ale jeho manažerské schopnosti.“

Hlubučkův člověk

Augustína do vedení DPP prosazoval v roce 2019 další obviněný – bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček, jenž byl donedávna politikem hnutí STAN. Když Ekonomický deník v roce 2019 připomínal členům koalice Spojené síly pro Prahu problematickou slovenskou minulost Augustína, odkazovali se Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Wolf (KDU-ČSL) právě na náměstka Hlubučka, ten však na dotazy neodpovídal.

Přesto příchod Augustína komentoval náměstek v jiných médiích takovým způsobem, který v dnešním kontextu může působit až legračně. „Vítám, že je pan Augustín ze Slovenska, znamená to totiž, že není nijak napojen na české vlivové skupiny,“ řekl tehdy Hlubuček.

S částečnými protesty se v rámci koalice dle svých aktuálních slov ozvala Praha sobě. Pro příchod Augustína do DPP však nakonec hlasoval i náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě), který později svým trestním oznámením zřejmě kauzu Dozimetr rozpoutal.

„Měli jsme v ruce dva články o tom, že za jeho působení v Cargo Slovakia vygeneroval ztrátu, což ale také nemusela být jen jeho vina. Dále jsme měli obecný fakt, že tam byl za premiéra Fica. Na druhé straně jsme měli jeho životopis, kde bylo třeba působení v jedné respektované společnosti. Bylo to právo koaličního partnera, obsadit místo v představenstvu,“ sdělil na středeční tiskové konferenci lídr Prahy sobě Jan Čižinský.

Úplatek, trestní oznámení a mlčenlivost

Přesto tvrdí, že na činnost Augustína během posledních let dohlíželi a právě s jeho osobou má souviset jimi podané trestní oznámení, kdy si údajně Augustínův člověk řekl o úplatek.

„Instinktivně jsme tušili, že vliv pana Hlubučka musíme minimalizovat. Když přišel s návrhem pana Augustína, dvakrát jsme ho odmítli. Když pan Hlubuček hrozil rozbouráním celého vedení dopravního podniku, tak jsme souhlasili a dosadili nominanta Spojených sil na místo rezervované pro TOP 09. Pana Augustína jsme si hlídali. Když jsme se dozvěděli, že člověk zastupující pana Augustína si řekl o úplatek, konal Adam (Scheinherr) a šel na policii, kde podepsal mlčenlivost,“ vysvětlil před novináři starosta Prahy 7.

Dozorčí rada DPP odvolala Augustína z funkce člena představenstva dopravního podniku minulou středu. Nahradil ho dosavadní technický ředitel metra Marek Kopřiva. Pražští radní jako valná hromada rovněž kvůli Augustínovi v pondělí odvolali z dozorčí rady místostarostu Prahy 9 Marka Doležala (TOP 09). Ten podle Scheinherra spolu s Hlubučkem navrhoval volbu Augustína do představenstva DPP.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:09

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, kterého podezírá z vlastizrady

21:54

Ukrajinci zaútočili na ruské sklady, zničili dron za miliony dolarů

21:38

USA ohlásily další pomoc pro Ukrajinu

21:11

Hadí ostrov má symbolický, vojenský i ekonomický význam, říká reportér CNN

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.