Balšínek: O americké základně by referendum rozhodovat nemělo. Je to strategická otázka

Dalibor Balšínek

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ (14)

O umístění amerických či jiných vojáků na území České republiky by se nemělo rozhodovat na základě hlasování v referendu. Ve vysílání Partie Plus na CNN Prima NEWS to řekl šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Takové rozhodování podle něj přísluší politikům a odborníkům, navíc jde o citlivou strategickou otázku. Komentátor Hospodářských novin Ondřej Soukup uvedl, že případné uspořádání referenda by asi záleželo na počtu zahraničních vojáků, kteří by do Česka zamířili.

„Zaprvé si myslím, že v těchto otázkách by se v referendu rozhodovat nemělo. Je to strategická otázka, o které by měli primárně rozhodovat politici a odborníci,“ řekl v Partii Plus Balšínek. Samotné referendum, ať už by se týkalo vojáků z USA, či ze Severoatlantické aliance (NATO), by podle něj vyvolalo mezi obyvatelstvem zbytečné emoce, které by celé záležitosti rozhodně neprospěly.

Balšínek kromě toho připomněl, že v sousedním a mnohem větším Polsku se aktuálně nachází nastálo kolem pěti tisíc amerických vojáků. „Nebavíme se tedy o žádném velkém kontingentu,“ doplnil šéfredaktor Týdeníku Echo.

Soukup má za to, že otázka referenda by případně přicházela v úvahu, ale pouze pokud by se mělo jednat o velké množství vojáků, kteří by zůstali nastálo. „Pokud by tu v reálu mělo pobývat 100 lidí na dva měsíce v roce, tak na to referendum opravdu nepotřebujeme,“ poznamenal komentátor Hospodářských novin.

Podle něj by se reakce veřejnosti odvíjely od toho, jak racionální by se vedla diskuse mezi politiky. „Diskuse je samozřejmě na místě. Po 24. únoru se úplně změnila bezpečnostní situace v Evropě. Věci, které byly dříve nepředstavitelné, jsou nyní na stole,“ zmínil v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu Soukup.

Balšínek zmínil, že budoucí debata o umístění zahraničních vojáků v Česku bude nepochybně vášnivá. „Stačí si vybavit, co se dělo, když se jednalo o umístění amerického radaru v Brdech. Nakonec ale nebyla ani taková ochota na americké straně, aby byl ten radar vybudován,“ řekl šéfredaktor Týdeníku Echo.

Ve vysílání CNN Prima NEWS dále uvedl, že Česko by určitě mělo přehodnotit svoji vojenskou doktrínu. Připomněl případ Polska, které sice má na svém území stálé americké jednotky, ale zároveň v uplynulých letech vybudovalo vlastní armádu, která se dnes řadí k těm nejsilnějším v Evropě. „Nemůžeme spoléhat jen na to, že nás furt bude někdo chránit,“ doplnil Balšínek.

O vylepšení bojeschopnosti české armády mluví i Soukup. Česká obranná politika podle něj dlouhodobě trpěla nekoncepčností a dnes vidí další problém: „Skutečně bychom se potřebovali rychle rozhodnout, co budeme potřebovat vylepšit. Ano, je to trošku pozdě, ale především je pozdě na to, že nemáme jasnou politickou shodu v tom, jak by ta reforma doplňování zbraní měla vypadat,“ řekl v pořadu Partie Plus komentátor.

Černochová poletí do USA

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu uvedla, že se vydá do USA jednat se svým americkým protějškem Lloydem Austinem, přičemž jedním z témat má být právě i americká vojenská přítomnost v Česku.

V nedělním vysílání Partie Terezie Tománkové se pro americkou vojenskou základnu v Česku jednoznačně vyslovila například senátorka Miroslava Němcová (ODS), diskutovat pak o tom chtějí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Podobně mluví i místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN). „Myslím, že přítomnost amerických vojáků v Evropě se obecně ukázala jako správná,“ řekla Kovářová v Partii.

Naopak zcela proti se staví poslankyně SPD Karla Maříková. „Musíme si uvědomit, že NATO může být vnímáno někým jako agresor, tak to je. Přináší to bezpečnostní riziko, když zde budeme mít základnu, můžeme být cílem,“ řekla v Partii Maříková. Exministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) pro změnu řekla, že ona ani hnutí ANO ještě nemají na věc pevný názor. „Jako ANO nemáme jasné stanovisko, chceme o tom diskutovat,“ zmínila Malá.

Tagy: