Benda k potratům: Pro zabíjení dětiček ruku nezvednu, nastavení společnosti ale toleruji

Je správné, že jednotlivé státy USA mohou rozhodovat, jak přistoupí k potratům, řekl v Novém dni na CNN Prima NEWS poslanec ODS Marek Benda. Reagoval tak na verdikt amerického Nejvyššího soudu, který v pátek zrušil právo na interrupce a každý stát nyní může v této otázce postupovat, jak chce. S legislativou v Česku ohledně umělého přerušení těhotenství Benda spokojený není, toleruje ale, že ve společnosti panuje jiná nálada.

Celostátní právo na potrat v USA dosud vycházelo z verdiktu v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973. Podle AP nyní soud rozhodl v rozporu s vůlí většiny Američanů, kteří si podle průzkumů přejí, aby původní verdikt zůstal v platnosti.

Neznamená to sice, že budou interrupce v USA automaticky považované za nelegální, rozhodování o nich ale bude na jednotlivých státech. Podle webu NBC tak dojde k tomu, že v téměř polovině států USA budou velmi přísně regulované, nebo rovnou ilegální. „Je správné, že se státy mohou rozhodovat, jak k potratům přistupovat,“ uvedl k tomu ve vysílání CNN Prima NEWS Benda.

Zákon toleruji, ale hlasovat pro něj nebudu

V České republice je interrupce legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením do 24. týdne.

„Jsem věřící katolík a opakovaně říkám ministrům zdravotnictví a premiérům, že můžeme nechat stávající znění potratového zákona. Můžeme zákon tolerovat, společenský konsenzus na něm je. Ale nemůžu pro něj nikdy hlasovat. Nemůžu zvednout ruku pro to, aby se zabíjely dětičky. Ale toleruji, že je společnost takto nastavená a myslím, že tomu tak bude i do budoucna,“ konstatoval Benda.

Podle něj se v Česku ani neobjevují žádné hlasy, které chtějí něco změnit. I skupiny bojující za práva dětí jednají prý stylem, že najdou pro narozeného potomka jiné rodinné prostředí nebo pomohou finančně. Umělých přerušení těhotenství jinak v Česku ubývá. V roce 2020, za který existují poslední dostupná data, podstoupily ženy v Česku 16 900 interrupcí, o deset let dříve jich bylo téměř 24 tisíc. Z evropských zemí platí absolutní zákaz potratů na Maltě či v Andoře.

Nutno dodat, že páteční verdikt Nejvyššího soudu rozpoutal neklid v americké politice, mezi lidmi i v ředitelství velkých firem. Řada předních amerických společností například přispěchala se zárukou, že svým zaměstnancům proplatí interrupci ve státech, kde zůstanou legální.

„Například v konzervativním Texasu nebude potrat povolený ani v případě znásilnění či incestu, proviněným doktorům pak může hrozit až doživotí,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS amerikanista Jakub Lepš. Odhadl, že ženy budou cestovat kvůli interrupcím do jiných států, ale ani to nebude vítané.

„Anebo budou potraty v přísnějších státech vykonávány ilegálně – což s sebou ponese jednoznačná zdravotní rizika. V podobných státech dokonce existují snahy kriminalizovat chování každého, kdo by chtěl napomáhat ženám dostat se za potratem jinam. Povezete svou známou za potratem coby šofér do jiného státu? Pak můžete být rovněž kriminalizován. Přesně to bude v následujících letech realita některých amerických států,“ uvedl Lepš.

ODS a Redl? Bramboračka magistrátu

Zatímco USA hýbe v posledních dnech právě téma potratů, Češi ve velkém řeší korupční kauzu kolem pražského magistrátu, která se přes náměstka primátora hlavního města Petra Hlubučka dotýká vládního hnutí STAN. Poslanec Radek Vondráček z opozičního hnutí ANO se v nedělní Partii nechal slyšet, že by mohlo být stíháno celé hnutí STAN.

„Nedokážu si to představit, ale možná má pan Vondráček z trestně-právních spisů jiné informace. V jeho případě, s trestně stíhaným bývalým premiérem Babišem, bych se spíše zahrabal pod zem, mlčel a nevykřikoval. Nevím, že by měla být stíhána jakákoliv právnická osoba, natož celá strana. Ale samozřejmě nevím, co je ve spisech,“ ohradil se Benda.

V médiích se objevily informace, že peníze z okolí lidí, kteří jsou obvinění v kauze Dozimetr, mířily nejen na účet hnutí STAN, ale v minulosti také k ODS i hnutí ANO. Občanští demokraté dostali od otce obviněného zlínského podnikatele Michala Redla dar půl milionu korun.

„Přijde mi srandovní, co se z toho dělá. Bylo to v roce 2012 ve Zlíně. Nemá to nic společného se současnou kauzou, je to snaha vedení pražského magistrátu vytvořit kolem všeho takovou bramboračku a nepřijmout na sebe žádnou odpovědnost,“ zdůraznil Benda.

Tagy:
politika zákon potrat ODS Nový den Marek Benda USA interrupce dary Michal Redl kauza Dozimetr

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství