Bezletová zóna nad Ukrajinou? Mír v Evropě je křehký, začala by válka, varuje Zaorálek

Kdyby NATO vytvořilo bezletovou zónu nad Ukrajinou, začala by válka, varoval v sobotu ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle něj je mír v Evropě v současné době křehký a ke konfliktu může dojít velice snadno. Upozornil, že NATO i Evropská unie se pohybují na hraně kvůli tomu, jak pomáhají Ukrajině.

„Kdyby NATO mělo vytvořit bezletovou zónu nad Ukrajinou, mohly by to zajistit především USA. Spojené státy by musely zlikvidovat protiletadlovou ruskou obranu, dostaly by se do konfliktu s ruskými leteckými silami, a v podstatě by tím začala válka. Vstoupili bychom do konfliktu s Ruskem,“ varoval ve vysílání CNN Prima NEWS Zaorálek.

Podobně mluvil i sám ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj by vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou ze strany jakékoliv země považoval za její účast v konfliktu.

„Je to hlavní brzda, kterou se snažíme zabránit eskalaci, která by mohla být nezastavitelná a nedohledná,“ upozornil bývalý český ministr zahraničí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v noci ale vyčetl NATO, že odmítá zavést bezletovou zónu nad jeho zemí. Podle BBC v televizním projevu k Ukrajincům řekl, že ruská agrese proti jeho zemi bude pravděpodobně narůstat a západní lídry obvinil z toho, že Putinovi dovolili pokračovat v bombardování měst. „S vědomím, že nové údery a oběti jsou nevyhnutelné, se NATO záměrně rozhodlo neuzavřít oblohu nad Ukrajinou,“ řekl ukrajinský prezident.

Pohybujeme se na hraně

Zaorálek ve vysílání ale zároveň dodal, že NATO může vyvinout obrovský tlak na Rusko, což se podle něj do značné míry děje. Jako příklad uvedl sankce, které podle politika zemi „táhnou do kolapsu“. „Jsem přesvědčen, že Rusko není schopné déle vydržet vést válku, pokud se nedostane ke svým centrálním rezervám. Sankce jsou taková jaderná finanční bomba,“ myslí si. Rusko podle politika nebude schopné vést konflikt déle, protože jej nebude schopné hradit.

Bývalý šéf diplomacie ve vysílání také varoval, že mír v Evropě se stal „nesmírně křehkým“. „Ke konfliktu může dneska dojít velice snadno. Musíme si uvědomit, že se pohybujeme na hraně něčeho, kde do propasti můžeme spadnout strašně snadno,“ upozornil.

Podle Zaorálka NATO a Evropská unie poskytuje Ukrajincům celou řadu důležitých informací, které by jinak neměli. „Sice říkáme, že na Ukrajinu nevstoupí naše noha, ale pomáháme na hraně. A Rusové si to mohou přebrat různě,“ zdůraznil. Premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti s napjatou situací Čechy opakovaně uklidnil, že jim nebezpečí v současné době nehrozí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
21:35

Hnutí spOLečně, ProOlomouc a Piráti chtějí v Olomouci vládnout s ANO

21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).