Bezpečnost Záporožské elektrárny se mírně zlepšila. Podle expertů je ale situace stále křehká

Bezpečnostní situace Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny se mírně zlepšila. Prohlásil to šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi, jehož v úterý citovala ruská agentura RIA Novosti. MAAE podle Grossiho nezaznamenala žádné ostřelování největší evropské atomové elektrárny. Situace však zůstává velmi citlivá, dodal Grossi.

„Pozorovali jsme jisté zlepšení, ale situace zůstává velmi křehká,“ řekl šéf agentury dohlížející na bezpečnost jaderných podniků.

ČTĚTE TAKÉ: Průlom u Bachmutu. Zničili jsme nejlepší ruské jednotky a prorazili linii, hlásí Ukrajinci

Rusko elektrárnu obsadilo krátce po začátku loňské invaze na Ukrajinu a nyní přes ni prakticky vede frontová linie. Rusko a Ukrajina se v minulosti navzájem vinily z ostřelování tohoto zařízení a z jaderného terorismu. MAAE se na místě snaží zavést bezpečnostní mechanismy, které by předešly nehodám. Grossi řekl, že se chce tento týden sejít na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku s představiteli Ukrajiny i Ruska, aby s nimi probral bezpečnost elektrárny a jejího okolí.

Tagy:
New York elektrárna Ukrajina Rusko Valné shromáždění OSN Záporožská jaderná elektrárna Mezinárodní agentura pro atomovou energii ruská invaze na Ukrajinu Rafael Grossi