Bezpečnostní riziko z Ruska? Pro Česko je záludnější Čína, varoval Koudelka

Česko-čínské vztahy jsou v posledních letech podle odborníků komplikované. Zatímco Česko chtělo budovat ekonomické vazby, asijská velmoc se snažila hlavně šířit svůj politický vliv. A podle šéfa BIS Michala Koudelky je hrozba ze strany Číny nejen aktuální, ale dokonce prý záludnější než v případě Ruska.

Zemanovy návštěvy v Číně, i příjezd Si Ťin-pchinga do Prahy. Český prezident viděl od začátku svého mandátu v roce 2013 v partnerství s Čínou příležitost. „Jsem velmi rád, že se podařilo rozvinout ekonomické vztahy s Čínou, která, jak víte, se právě letos stala největší ekonomikou světa,“ uvedl Zeman v pořadu Partie v roce 2015.

Vztahy ale chladly. Čína kritizovala návštěvu dalajlámy v roce 2016 a Česko zase marně čekalo jak na miliardové investice, tak na slíbený pronájem pandy do pražské zoo. V říjnu 2019 si pak Praha s Pekingem vzájemně vypověděly partnerskou smlouvu. Tu česká metropole nahradila dohodou s tchaj-wanskou Tchaj-pejí, na což Šanghaj reagovala pozastavením oficiálního styku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čína chce dát Rusku zbraně, bojí se USA. Peking už měl navázat kontakt s vagnerovci

Bezpečnostní komunita mezitím opakovaně upozorňovala na čínské špionážní aktivity – z nich byl podezřelý i technologický gigant Huawei. Že Čína může být stále hrozbou, v pondělí varoval šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

„Bezpečnostní rizika pro Českou republiku pocházející z Číny jsou záludnější než rizika přicházející třeba z Ruské federace. Ani si neumíme představit, co by se dělo, kdyby Čína v důsledku nějaké mezinárodní krize či konfliktu zastavila výrobu léků pro Evropu,“ uvedl.

Sinoložka Olga Lomová věří, že Česko i celý západní svět s Čínou může vybudovat fungující vztahy – klíčem je ale prý sebevědomí a jednota. „Nezapomínat na to, že také my máme své ambice a své základní zájmy a cíle, které nesmíme opustit, když dostaneme iluzorní příslib ekonomických výhod, které – jak už dneska víme – se stejně nikdy nedostavily,“ sdělila CNN Prima NEWS Lomová. Češi jako národ Číně dlouhodobě příliš nevěří: v roce 2019 ji za závažnou hrozbu označil každý druhý.

Tagy: