Výsměch sankcím. Biden je náš agent a financuje vojenskou operaci, řekl ruský moderátor

Ruský propagandista a moderátor Vladimir Solovjov

Ukrajina se stala novou kandidátskou zemí Evropské unie

Američané platí speciální vojenskou operaci na Ukrajině a prezident Joe Biden je náš agent. V ruské státní televizi to prohlásil moderátor Vladimir Solovjov, který je známým podporovatelem Kremlu. Dodal, že Rusko nikdy nemělo tak velký přebytek rozpočtu jako nyní díky sankcím, které na něj USA a Západ uvalily. Jenže odborníci tvrdí, že ruská ekonomika zažívá razantní pokles.

Moderátor a velký propagátor režimu prezidenta Vladimira Putina Vladimir Solovjov v diskuzním pořadu ruské státní televizní Kanál 1 promluvil o dopadech rozhodnutí amerického prezidenta. „Biden je samozřejmě náš agent. Protože to, co udělal, ještě žádného amerického prezidenta nenapadlo. Zavedené sankce vedly k tomu, že náš rozpočet získal rekordní příjmy“ prohlásil.

Příjmy z ropy prý vzrostly natolik, že Rusko vydělává každý den na financování invaze na Ukrajině v přepočtu více než 440 milionů korun. „Kdyby měl Biden mozek a schopnost počítat, neuvalil by sankce na uhlovodíky. Naše příjmy by pak byly nižší. Díky. Američané nám platí naši speciální vojenskou operaci,“ pokračoval moderátor a celou věc nazval jako „Bidenovy rozpočtové příjmy“.

Došlo i na poděkování za Krym

Rusko podle Solovjova nikdy nemělo tak gigantický rozpočtový přebytek jako za vlády Bidena. „Možná je opravdu náš člověk?“ ptal se ve studiu. Moderátor hlavě USA také poděkoval za „přenechání Krymu Rusku“. To se odehrálo v roce 2014, kdy byl viceprezidentem Baracka Obamy.

Jenže slova o přínosu sankcí se neshodují s tím, co říkají nejen experti na Západě, ale i někteří Rusové. Šéf největší tamní banky Sberbank a bývalý ministr hospodářství German Gref, předpověděl, že ruské ekonomice by mohlo trvat i deset let, než se vrátí na úroveň roku 2021. Tedy do doby, než proti Rusku začaly západní státy zavádět sankce.

Světová banka navíc předpověděla, že ruská ekonomika klesne v roce 2022 o 8,9 procenta. V lednu přitom počítala s jejím růstem, který tehdy odhadla na 2,4 procenta. V roce 2024 počítá s návratem ruské ekonomiky k růstu, který by měl činit 2,2 procenta.

A vše má už i konkrétní dopady. Generální ředitel podniku na výrobu kompresorů v ruském Jekatěrinburgu napomenul stávkující pracovníky za nedostatečné nasazení v době ruské „speciální vojenské operace“. Někteří zaměstnanci podniku zahájili protest kvůli tomu, že firma jim už několikátý měsíc nebyla schopná vyplatit mzdu.

Vyjádření Solovjova ale přesně koresponduje s tím, co zhruba v polovině června řekl o sankcích ruský prezident Vladimir Putin. „Jejich množství a rychlost přijímání nemají žádný precedens. Spoléhali na to, že ruskou ekonomiku smetou,“ uvedl.

Spojené státy budou v uvalování sankcí pokračovat, a dokonce se dohodly na spolupráci se sousední Kanadou. Jednají o dalším omezení energetických příjmů Moskvy zavedením cenového stropu na ruskou ropu.

Tagy: