Biden si na rozdíl od Trumpa neplete spojence s nepřáteli, říká bývalý velvyslanec Kolář

Americký prezident Joe Biden se ve čtvrtek večer připojil k jednání lídrů zemí Evropské unie, aby společně projednali další postup v případě války na Ukrajině. Podle Petra Koláře – bývalého velvyslance v Rusku a v USA – návštěva amerického prezidenta přinesla pozitivní gesto i praktické výhody.

„NATO nikdy, nikdy nebyla tak jednotná jako dnes. Putin jako důsledek toho, že se pustil do Ukrajiny, dostává přesný opak, než co zamýšlel,“ prohlásil Biden na tiskové konferenci v Bruselu. Měla však jeho cesta do Evropy větší význam? Podle Petra Koláře ano.

„Je to prezident USA, hlavní alianční mocnosti, a my tu teď máme válku. Proto Biden přijel. Rovněž se chtěl ujistit, že trvá jednota Západu. Svým příjezdem ji podpořil,“ zmínil diplomat, který byl v letech 2005 až 2010 velvyslancem v USA a od roku 2011 do roku 2012 stejnou funkci vykonával i v Rusku.

„Biden si naštěstí na rozdíl od svého předchůdce (Donalda Trumpa, pozn. red.) neplete své spojence s nepřítelem,“ prohlásil. Tím Kolář narážel na fakt, že v době, kdy byl americkým prezidentem Trump, se vývoj vztahů Evropy s Washingtonem ve srovnání s minulostí příliš neprohluboval. Naopak oproti Bidenovi měl Trump o poznání blíž právě k Moskvě.

„Biden vidí a cítí, že v NATO je pnutí. Některé evropské země chtějí Ukrajině pomáhat víc, jiné se zase při větší aktivitě obávají větší eskalace konfliktu,“ doplnil Kolář. Že je Rusko agresorem a Ukrajina státem, kterému je třeba pomáhat, na tom se shodne celý Západ.

Pravdou však je, že o konkrétní podobě pomoci Ukrajině či protiruských sankcích mají jednotlivé státy Evropy velmi odlišné představy. Zatímco Polsko, Česko, Slovinsko či pobaltské země jsou pro co nejtvrdší přístup, Německo, Maďarsko, Nizozemsko či Belgie zase zastávají mnohem chladnější postoj.

Ukrajina například žádá Evropskou unii, aby uvalila embargo na dovoz ropy či zemního plynu z Ruska, jako to už udělaly Spojené státy či Velká Británie. Vypadá to ale, že na něčem takovém státy EU zatím nemají šanci se dohodnout. Evropská komise chce s ruským plynem skončit do pěti let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství