Bijí je dvakrát denně, hrozí znásilněním i kastrací. Ruský voják promluvil o mučení Ukrajinců

Londýnské BBC se podařilo vyzpovídat dosud nejvýše postaveného ruského vojáka, který utekl z války na Ukrajině. Bývalý nadporučík Konstantin Jefremov sdělil novinářům mrazivé detaily o mučení ukrajinských zajatců. Podle něj Rusové mučí Ukrajince i dvakrát denně a do výhrůžek zahrnují kastraci i znásilnění.

Když vypukla válka, byl Jefremov na Krymu. Do poslední chvíle prý ani výše postavení vojáci vůbec netušili, že neodjeli na cvičení, ale do války. Když ruský nadporučík pochopil, co se chystá, snažil se dle svých slov okamžitě rezignovat. Jenže nadřízení mu pohrozili desetiletým vězením.

Jefremov tak byl donucený zapojit se do války. Novináři BBC se na základě dokumentů, které jim Rus poskytl, snažili ověřit, zda mluví pravdu a došli k závěru, že jeho svědectví jsou autentická. Jefremov se z Krymu přesunul se svojí jednotkou na letiště do již okupovaného Melitopolu.

Tam podle něj zuřil naprostý chaos. Rusové prý rabovali, co mohli. „Vojáci i důstojníci brali všechno. Kyblíky, sekery, kola, všechno to nakládali na vozy. Jeden z nich vzal i sekačku,“ popsal Jefremov pro BBC. Už od začátku se ale ruská armáda potýkala s nerovnoměrnou distribucí jídla, on sám prý musel lovit zajíce a bažanty, aby přežil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusko na výročí války spustí gigantickou ofenzivu, bojí se Kyjev. Roli hraje symbolika

Brutální mučení

Jefremov byl následně svědkem toho, jak se Rusové chovají k ukrajinským zajatcům. Výslechy byly údajně plné mučení a výhrůžek znásilněním a kastrací. „Každý den, v noci, někdy i dvakrát za den,“ řekl někdejší ruský nadporučík.

„Jeden ze zajatců přiznal, že je odstřelovač. V tu chvíli ruský plukovník úplně ztratil hlavu. Udeřil ho, stáhl mu kalhoty a zeptal se, jestli je ženatý. Vězeň odvětil, že ano. Plukovník pak řekl: ‚Tak mi někdo přineste mop, uděláme z tebe holku a pak pošleme tvojí ženě video,‘“ referoval Jefremov, podle kterého Rusové do vězňů i střílejí.

Jefremov tvrdí, že se snažil ukrajinským zajatcům pomáhat. Údajně jim nosil seno, aby nespali na studené zemi, a čaj, aby se zahřáli. Obyčejně prý Rusové dávali Ukrajincům jen vodu a krekry.

BBC také zmínila, že existují výpovědi, podle nichž Rusové využívají při mučení elektrický proud. K podobným praktikám se ale podle ruských vojáků uchylují i Ukrajinci. Konkrétní případy je ale v současnosti velmi těžké ověřovat.

Útěk z krvavé války

Jefremov se prý neustále odvolával na velení a chtěl přestat bojovat. Až mu to nadřízení jednoho dne přes četné výhrůžky skutečně dovolili. Nadporučík se následně vrátil do Ruska. Když ale Vladimir Putin v září vyhlásil mobilizaci, věděl, že ho mohou znovu povolat do války. Jefremov se proto rozhodl uprchnout ze země, s čímž mu pomohla lidskoprávní organizace Gulagu.net.

„Omlouvám se celému ukrajinskému národu, že jsem přišel jako nezvaný host do jejich domova se zbraní v ruce. Díky bohu jsem nikoho nezranil, nikoho jsem nezabil. Nikdo nezabil mě. Nemám právo žádat Ukrajinu o odpuštění. Nemůžu odpustit ani sám sobě, takže neočekávám, že oni by mi odpustili,“ uzavřel Jefremov pro BBC.

Tagy: