Blažek musí okamžitě skončit, rozhodli Piráti ve stranickém hlasování. Žádají jeho odvolání

Piráti chtějí odvolat ministra Blažka

Piráti ve stranickém hlasování vyzvali své zákonodárce, aby navrhli okamžité odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) z čela ministerstva. Podnětem k hlasování bylo Blažkovo srpnové setkání s proruským lobbistou a poradcem bývalého prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým. Piráti navíc vyzvali svého předsedu Ivana Bartoše, aby ohledně Blažkova setrvání ve vládě zjistil i názor poslanců a ministrů STAN, s nimiž Piráti kandidovali v koalici. Celkem hlasovalo 545 voličů, tedy téměř polovina, pro vítězný návrh hlasovalo 331 Pirátů.

Strana o výsledcích hlasování informovala v tiskové zprávě. „Mnohahodinové setkání ministra spravedlnosti s lobbistou tohoto typu, které nebylo veřejnosti dostatečně hodnověrně vysvětleno, skutečně podrývá důvěru ve vládu a vzbuzuje u občanů mnoho otázek. V případě Pavla Blažka se navíc bohužel dlouhodobě objevuje kontroverzí celá řada. Kritika vůči některým jeho krokům nejde jen od Pirátů, ale hlavně veřejnosti, investigativních médií, protikorupčních organizací,“ uvedl předseda Bartoš.

ČTĚTE TAKÉ: Tvrdit, že bylo na Václaváku několik tisíc lidí? Selhání aktivistických médií, říká Balšínek

Premiér a Blažkův stranický předseda Petr Fiala (ODS) uvedl, že personální obsazení resortů mají v ruce jednotlivé koaliční strany. „Nebudu komentovat vnitrostranické procesy jiných stran do doby, než mě s výsledky hlasování seznámí pan předseda Bartoš,“ reagoval premiér Fiala.

Podle politologa Petra Bláhy vnitrostranické hlasování nemá rozhodující význam, „Nebude se dít nic zásadního. Piráti jsou nejslabším článkem koalice, nemají na vládu žádné páky. Je to spíš boj o pozici Pirátů než o odchodu Pavla Blažka. Jejich odchod z vlády není nereálný,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Hlasování glosoval na sociální síti X i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Okamžitě toho Blažka odvolejte! A když ne, tak…nic. Žádný satirik by nedokázal Piráty zesměšnit tak, jako to dokáží oni sami. Respekt,“ napsal.

Piráti již v červnu odhlasovali, že Blažek ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády. Usnesení tehdy reagovalo na možný střet zájmů Blažka ve vztahu k vyšetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho kontroverzní kroky, o kterých informovaly protikorupční organizace. Fiala (ODS) následně situaci probral s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a Blažka podpořil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pavel Blažek dostal od Petra Fialy žlutou kartu

Piráti jsou nejmenší stranou ve vládě a Sněmovně. Ze dvou stovek poslaneckých mandátů mají čtyři. Ve vládě, která má 18 členů, mají tři místa včetně místopředsednického.

Ve druhé polovině srpna informoval server Seznam Zprávy o několikahodinovém setkání Blažka s Nejedlým v restauraci v Praze. Ministr na sociální síti popsal setkání jako náhodné. Blažek tvrdil, že se v restauraci jen schovával před bouřkou. Po kritice koaličních partnerů i výzvách k odstoupení musel Blažek okolnosti setkání vysvětlovat na koaličním jednání. I v tomto případě se premiér postavil za svého spolustraníka. Podle Fialy odpověděl Blažek na otázky, které mu účastníci jednání pokládali. Před jednáním koaličních špiček Fiala řekl, že Blažek dostal od vedení ODS „žlutou kartu“ a ví, co toto varování ve sportovní terminologii pro něj znamená. Minulý týden Blažek pro deník Právo připustil, že zvažoval rezignaci.

Tagy:
Česká pirátská strana Pavel Blažek