Bookmakeři už mají jasno. Kdo je podle sázkařů horký kandidát na vítěze v klání o Hrad?

Podle sázkařů je nejpravděpodobnější, že se novým prezidentem stane generál ve výslužbě Petr Pavel, expremiér Andrej Babiš (ANO), nebo ekonomka Danuše Nerudová. Předcházející volby však ukázaly, že se ve svých předpovědích mohou mýlit. Například v roce 2013 favorizovali bývalého premiéra Jana Fischera, ten však ani nepostoupil do druhého kola. O pět let později dávaly sázkové kanceláře velkou šanci dalšímu expředsedovi vlády Mirku Topolánkovi, i ten pohořel už v prvním dějství.

Největší šance má aktuálně (ve středu 9. 11.) podle sázkařů generál ve výslužbě Pavel. Společnosti Tipsport i Fortuna mu dávají kurz přibližně 2,2 : 1. V závěsu za ním jsou Babiš a Nerudová se shodným kurzem (3,5 : 1 u Tipsportu i Fortuny). Ostatním kandidátům sázkaři příliš nevěří. Například čtvrtý v pořadí, senátor Pavel Fischer, má kurz 26 : 1 či 27 : 1 a třeba miliardář Karel Janeček 200 : 1 u Tipsportu a 121 : 1 u Fortuny.

Co se týče samotných vkladů, tak u Tipsportu bylo nejvíce peněz vsazeno na lídra hnutí ANO, a to takřka deset milionů korun. Na Pavla již pouze něco přes pět milionů a na Nerudovou jen přibližně dva miliony korun.

Vedoucí bookmaker Tipsportu a specialista na politické sázky Pavol Boško však uvedl, že je i přes to k šancím Babiše na výhru zdrženlivější. „Vzhledem k dvoukolovému systému prezidentských voleb, aktuálnímu rozložení politických sil a dlouhodobým trendům v preferencím nejsou podle nás šance pana Babiše na výhru až tak vysoké, i když je teď v kurzovém žebříčku číslem dvě,“ řekl Boško.

Karty jsou rozdané

Bookmakeři tak neočekávají žádné velké překvapení. „Karty jsou rozdané mezi Nerudovou, Pavlem a Babišem, na ostatní kandidáty se sází sporadicky. Podle objemu peněz, které jsou vsazené na Karla Janečka, si myslím, že se poprvé v životě přepočítá a kandidatura pro něj bude velkým zklamáním. Mnohem více je sázeno na Josefa Středulu, což může být díky atraktivnímu kurzu 50 : 1,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS bookmaker Michal Hanák ze společnosti Fortuna.

Kurzy v poslední době výrazně zahýbalo pouze oficiální oznámení Babiše, že se bude o prezidentské křeslo ucházet, kdy jeho šance rychle stouply přibližně ze 7 : 1 na 3 : 1. „Vlna zájmu o Babiše vydržela jen zhruba pět dní. V posledních dvou dnech jsme si u našich klientů všimli, že začali hodně sázet na Pavla. Sázky na něj se zvedají, stejně tak začínáme přijímat poměrně zajímavý objem sázek na Nerudovou. Naopak u Babiše sázky v posledních dnech utichly,“ popsal Hanák.

Nejvíce oficiální kandidaturou Babiše utrpěl podle bookmakerů šéf odborářů Josef Středula, který se propadl na šesté místo a jeho kurzy vyskočily z 25 : 1 až na 55 : 1 u Fortuny i Tipsportu. Kvůli Babišově kandidatuře vypadl například z nabídky Tipsportu „skokan“ posledních týdnů Martin Stropnický.

U společnosti Betano si přitom člověk může vsadit ještě například na bývalého premiéra Jiřího Paroubka (180 : 1) či na někdejšího hokejového brankáře Dominika Haška (500 : 1) a mnohé další. Taková volba však může dopadnout po odevzdání podpisů na ministerstvo vnitra pouze prohrou, jelikož o Hrad zřejmě usilovat nebudou. Možné je však cokoliv, protože nejsou známi úplně všichni kandidáti, kteří podpisové archy odevzdali.

Vzestup Nerudové

Dlouhodobé trendy ukazují neustávající výraznou podporu Pavla, naopak víra v úspěch Babiše se výrazně v časech měnila. Zatímco během léta byl podle sázkařů hlavním favoritem, od září šla jeho podpora rychle dolů. Vzestup zaznamenal znovu až po ohlášení kandidatury. Dlouhodobě rostoucí trend naopak vykazuje Nerudová. Srovnáváním vývoje sázkových kurzů se zabývá web mandaty.cz, který provozuje iniciativa Koho volit.

Zvýšený zájem sázkařů zaznamenal po ohlášení kandidatury šéf odborových svazů Josef Středula. Víra v jeho potencionální úspěch však rychle poklesla po neúspěšné demonstraci odborů počátkem října. Senátorům Fischerovi a Hilšerovi zase sázkaři dlouhodobě příliš nevěří.

Kurzy u minulých voleb

Jak ale ukazují příklady z předešlých dvou prezidentských kláních, současné kurzy nemusí pro konečné výsledky voleb ještě nic znamenat a do konečného boje o Hrad může zasáhnout ještě někdo doposud podceňovaný.

Ukázkovým příkladem je již první přímá prezidentská volba v roce 2013. Ještě počátkem prosince 2012 totiž sázkové kanceláře nejvíce favorizovaly bývalého premiéra Jana Fischera, který měl kurz 1,5 : 1, zatímco Zeman 2,6 : 1. Fischer přitom nakonec o měsíc později ani nepostoupil do druhého kola. Na poslední chvíli naopak díky povedenému závěru kampaně vystřelil tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), kterému sázkaři zpočátku v podstatě nedávali žádné šance.

Naopak pro kolo byl tehdejší předseda TOP 09 nějakou dobu favoritem. „Bez větších pochybností se totiž příštím českým prezidentem podle bookmakerů stane Karel Schwarzenberg. Shoduje se na tom Sazka, Fortuna, Chance, Tipsport, Synot Tip i Maxi-Tip. Jeho kurz se v neděli dopoledne pohyboval v rozmezí od 1,30 (Maxi-Tip) do 1,55 (Synot Tip),“ psaly 13. ledna 2013 lidovky. Jak však volby nakonec o necelé dva týdny později dopadly, není potřeba příliš rozebírat.

Lépe se sázkaři trefili o pět let později. Favoritem bookmakerů sázkových kanceláří v Česku v prezidentských volbách byl počátkem listopadu 2017 prezident Miloš Zeman (kurz 1,6 : 1 – 1,7 : 1), který volby skutečně vyhrál. Na druhém místě byl bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš (2,7 : 1 – 3 : 1).

Zmýlili se však u jiného jména. Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek byl podle průzkumů třetí (5 : 1 – 6,5 : 1), ve volbách však nakonec neuspěl a získal pouze 4,3 procenta hlasů a skončil až šestý. Naopak nynější senátor Pavel Fischer, který byl nakonec s více než 10 procenty na třetím místě, měl v listopadu kurz pouze 65 : 1 až 70 : 1.

Tagy: