Zázraky brněnských chirurgů. Díky nim nepřijdou děti se vzácnou vadou o nohu a mohou chodit

Ortopedi v Brně jako jediní v republice odoperovali už deset dětí, které se narodily se závažnou vadou dolní končetiny – takzvaným vrozeným pakloubem bérce. Bez včasného zákroku by jim hrozilo, že nebudou chodit. V horším případě dokonce, že o nohu přijdou.

Mikuláš z Prahy, kterému je 4,5 roku, a o rok mladší Tonička z Brna – obě děti přišly na svět se stejnou diagnózou. Vrozený pakloub bérce znamená, že kost na noze roste už od narození křivě a láme se.

„My jsme na to přišli až ve chvíli, když se Mikulášovi noha zlomila, dítě sice chodilo, ale mělo křivou nohu a nikdo nám nebyl schopný dát informaci proč,“ říká maminka malého Mikuláše. Ten je prvním pacientem v Česku, který v péči dětských ortopedů v Brně unikátní operaci podstoupil. Při ní se nejprve za pomoci implantátu dolní končetina zpevní a pak, v řádech měsíců, postupně zhojí.

„U těch dřívějších metod ta souhrnná úspěšnost byla kolem padesáti procent. To znamená, že se ta kost v polovině případů nezhojila nebo docházelo k opakovaným zlomeninám. Věk není rozhodující, rozhodující je velikost té kosti a abychom ty implantáty do té kosti dokázali dostat,“ vysvětluje klíčové faktory úspěšnosti zákroku Karel Urbášek, vedoucí Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie brněnské fakultní nemocnice.

Dítě je sice na několik měsíců pohybově omezeno, musí nosit dlahu i ortézu, ale po zhruba třech operacích se vrací zpátky do života. „Ortézu bych si rád nechal na památku,“ říká o svých plánech malý Mikuláš.

„Radost z pohybu neztrácí, snaží se rozběhnout, rozejít, skákat. Jen po schodech chodí trošku jinak než zdravé děti. Spadnul mi velký kámen ze srdce, když se její problémy vyřešily,“ přiznává maminka malé Toničky.

Lékaři v dětské nemocnici pomohli nejenom těmto dvěma dětem, ale i dalším osmi pacientům. Podle lékařů se jim daří dobře a nyní se učí chodit.

Tagy:
operace Brno děti chirurg noha vrozená vada pakloub berce

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:25

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, v ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se stahují

23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.