Slzy a slova uznání. Somr byl skromný a vždy galantní, vzpomínali lidé na pohřbu

Lidé na Josefa Somra nikdy nezapomenou.

Vzpomínky kolegů na herce Josefa Somra

Říct sbohem svému oblíbenému herci Josefu Somrovi přišly do pražského strašnického krematoria desítky smutečních hostů. Nechyběla rodina, přátelé ani kolegové zesnulého umělce. Dorazila herečka Ljuba Kotrbová, herec Jan Kačer nebo prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška. Položit květinu k Somrově rakvi přijeli také jeho letití fanoušci.

S kyticí karafiátů čekala desítky minut před zahájením smutečního obřadu před pražským krematoriem vysokoškolská pedagožka Zuzana Sílová. Jak vylíčila CNN Prima NEWS, se Somrem se poznala na chalupě, když jí bylo 13 nebo 15 let. Už tehdy prý dobře věděla, že jde o nadaného herce.

„Poprvé jsem se s ním setkala na prázdninách u přátel. V civilu byl nesmírně plachý a působil na mě, jako že nemůže být herec. To mě nesmírně překvapilo. Čekala jsem, že to bude ten slavný Josef Somr. Byl to ale obyčejný fajn pán po domácku oblečený. Popíjel s mým tatínkem víno a povídali si o úplně obyčejných věcech,“ řekla Sílová s tím, že se o něm tehdy například dozvěděla, že byl vášnivý fotbalista.

Později Somra poznala i po pracovní stránce. „Přes manžela. Můj muž Jaroslav Vostrý byl spoluzakladatelem Činoherního klubu a Josefa Somra angažoval,“ doplnila.

Říct sbohem Josefu Somrovi přijela do pražského krematoria také fanynka Drahomíra s dcerou Pavlínou. Ačkoliv se slavným hercem nikdy nemluvily, měly ho velice rády. „Známe ho ze všech jeho rolí, pohádek a televizních inscenací. Díky tomu jsme měly pocit, že jsme ho znaly osobně. I proto jsme sem přijely položit kytičky,“ uvedla Drahomíra, která dorazila z Kralup nad Vltavou.

Byl to strašně slušný a bezvadný pán

Doprovodit 88letého herce na jeho poslední cestě přišla také garderobiérka Národního divadla. „Znala jsem ho osobně. Vždy chodil okolo nás a byl to strašně slušný a bezvadný pán. Moc na něj vzpomínám. Hlavně jsme se potkávali i různě na pohřbech, což je smutné,“ řekla.

Na Somra přijela zavzpomínat také jeho sousedka Kristýna. „Vždy jsme se zdravili a občas i prohodili pár vět. Byl skromný, pokorný a galantní a vždy otevíral dveře,“ uvedla Kristýna s tím, že mezi její nejoblíbenější film, kde Somr hrál, patří Tři veteráni. O smrti oblíbeného herce se prý dozvěděla z médií.

Na pohřbu nechyběli ani hercovi dlouholetí kolegové. Přišli například Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, Igor Chmela, Barbora Hrzánová nebo Jan Kačer. V záplavě květin pod katafalkem byly také věnce, které zaslaly například ministerstvo kultury, divadlo Viola, Národní divadlo, Česká televize, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary nebo Český rozhlas.

„Byl to skvělý bavič, Moravák srdcem, vinař a skvělý chlap,“ řekla herečka Ljuba Kotrbová. „Pepíček Somr byl mým nevlastním filmovým otcem, protože v jednom z prvních filmů mi hrál otčíma, který byl na mě drsný. Samozřejmě mimo plátno to byl senzační člověk,“ uvedl herec Otakar Brousek. Se Somrem se prý později potkával hlavně rozhlase a televizi. „Vždycky to byl příjemný člověk, který uměl podržet. Sám ze sebe si dělal legraci, že nic neumí, přitom člověk vždycky jen tiše seděl a koukal na něj, jak to vše krásně dělá,“ doplnil.

Somra v zaplněné síni strašnického krematoria na jeho poslední cestě vyprovodily slzy, uznalá slova a potlesk přítomných. Oblíbený divadelní, televizní a filmový herec, dlouholetý člen Činohry Národního divadla zemřel 16. října ve věku 88 let. „Měla jsem ho jako předobraz ideálního hereckého partnera. Byl to pan herec, který dokázal zaplnit prostor a přesvědčit vás o čemkoliv,“ uvedla ve své smuteční řeči Taťjána Medvecká.

Krátkou lidovou píseň věnoval Somrovi také Jiří Pavlica, který stojí v čele hudebního souboru Hradišťan. Ani on, stejně jako řada přítomných, neskrýval slzy. „S Josefem Somrem jsem často vystupoval. Byl to vynikající člověk, který byl v soukromém životě velmi plachý, což se paradoxně příliš neslučuje s hereckou profesí,“ vzpomínal.

Příčinou smrti měla být rakovina

Somr během své kariéry postupně prošel divadelními scénami v Brně a Pardubicích. V roce 1965 se stal členem pražského Činoherního klubu, kde hrál pod režijním vedením Ladislava Smočka (Piknik), Jiřího Menzela (Mandragora) či Jana Kačera (Zločin a trest nebo Revizor). Vedle toho ztvárnil více než 170 postav ve filmech, jeho zřejmě nejznámější rolí je výpravčí Hubička, lišácký svůdník z oscarových Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela.

Nesmazatelnou stopu zanechal Somr i na televizní obrazovce. Získal Českého lva za přínos kinematografii a Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Podle informací ČTK strávil Somr poslední dny života v sanatoriu Na Pleši, kde před třemi lety zemřel také herec a producent Jiří Pomeje. Příčinou Somrovy smrti měla být rakovina. „V rodině se říká, že to byla rakovina plic. Všechno tomu nasvědčuje, protože strýčka před několika dny do nemocnice přivezli, aby mu usnadnili dýchání. Strýček už před pár lety nemohl udýchat ani besedy ve Viole nebo nahrávání audioknih,“ popsal deníku Aha! hercův synovec Pavel Somr.

Tagy: