Švédský epidemiolog: Očkování proti koronaviru bude dobrovolné, dětem ho nedoporučíme

Vakcína proti COVID-19 se už v některých zemích testuje na lidech

Švédi zvažují, jestli by vůbec využili možnost očkování proti koronaviru

Koronavirus opět zachvacuje prakticky celou Evropu. Počty nově nakažených ve Francii, Španělsku, ale i v České republice jsou pro mnohé znepokojivé. Existuje ale jedna světlá výjimka, kterou je Švédsko. To jako jediné při vypuknutí pandemie nepřistoupilo ke stejně drakonickým opatřením, uzavírání ekonomiky a karanténám jako ostatní. Nyní země zvažuje své další kroky a CNN vám je může díky svému zpravodaji ze Stockholmu Maxi Fosterovi zprostředkovat.

Žádná izolace a roušek jen pomálu, pokud vůbec nějaké. Švédsko se jako jedna z mála zemí snaží v rámci boje s COVID-19 vyhnout zákazům. Doporučení obvykle stačí. Mnoho Švédů cítí, že takový přístup je s ohledem na nejnovější pandemická čísla správný.

Úmrtnost ve Švédsku nyní klesá k běžným sezónním hodnotám, ta spojená s COVID-19 je podle portálu Daily Mail za poslední týden na nule. Klesá i míra nákazy, zatímco jinde v Evropě tomu tak není a tvrdá omezení jsou stále součástí strategie boje proti koronaviru. Švédsko se čím dál více stává příkladem pro ty, kteří vystupují proti rouškám a izolaci. Čeká se teď, jak se Švédi vypořádají s vakcínou. A CNN už jejich plán zná.

Očkování pouze doporučením, nikoliv nařízením

Švédsko-britský farmaceutický gigant AstraZeneca je lídrem v závodu ve vývoji vakcíny proti koronaviru. V případě úspěšného vývoje zdravotnické úřady doporučí dospělým očkování touto vakcínou, nebo jinou schválenou alternativou. Přednost budou mít ti nejzranitelnější. Žádná diskuze o povinném očkování v zemi podle reportéra CNN Maxe Fostera neprobíhá.

„Šli jsme cestou dobrovolného očkování během poslední pandemie a Švédsko pravděpodobně dosáhlo nejvyšší míry proočkovanosti na celém světě,“ uvedl hlavní švédský epidemiolog Anders Tengell, známý jako strůjce švédské odpovědi na pandemii COVID-19. Dětem nebude zpočátku dokonce ani doporučeno, aby se nechaly očkovat, protože nejsou považovány za šiřitele viru.

„Máme jen velmi málo poznatků o tom, že by děti šířily tuto nemoc. Takže minimálně v počátku nebude vakcinace dětí tím hlavním krokem, který uděláme,“ dodal epidemiolog s tím, že nejdůležitější je očkovat skutečně ohrožené lidi, což jsou především senioři, lidé ze zdravotnictví, kteří s nakaženými pracují, a sociální pracovníci.

Vakcína proti prasečí chřipce způsobila chlapci narkolepsii

Reportér CNN narazil i na rodinu, která si není jistá, zda se po poslední zkušenosti očkovacího programu vůbec zúčastní. Jejich třináctiletý chlapec trpí chronickou poruchou spánku (narkolepsií), kterou dle jeho lékaře vyvolalo očkování proti prasečí chřipce v roce 2009. Vakcína, jež se tehdy rozšířila po Evropě, nechala tuto a další rodiny v obavách z očkování.

Švédské národní zdravotnické organizace ale tvrdí, že všichni zapojení do vývoje nové vakcíny dělají vše pro to, aby se předešlo nebezpečným vedlejším účinkům. Ačkoliv se o Švédech traduje, že následují doporučení úřadů ohledně léčby a léků bez otázek, i zde najdete mnoho těch, kteří nechtějí stát v první linii před novým očkováním proti koronaviru.

Švédsko, které má podobný počet obyvatel jako ČR, od začátku pandemie k 23. září evidovalo podle statistického webu Worldometers celkem 89 436 pozitivních případů COVID-19, 5 870 obětí a 1 532 632 testů. Česká republika zaznamenala 53 158 pozitivních, 531 zemřelých a 1 217 147 testů.

Podle informací Daily Mailu skandinávská země eviduje nejnižší počty pozitivních případů od března tohoto roku, když infekční míra v minulém týdnu činila 28 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel (pro srovnání v České republice se podobný ukazatel na 100 tisíc obyvatel blížil dvěma stovkám případů, čímž patříme v současné době k nejhorším v Evropě).

Tagy: