Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Hospody, divadla ale i fitness centra. Bez dokladu o prodělání nemoci koronaviru nebo očkování se dnes na tato místa nedostanete. Ti, kteří očkování nepodstoupili a covid ani neprodělali, proto hledají jiné způsoby, jak získat nezbytné potvrzení o bezinfekčnosti.

Jednou z možností je dokument zfalšovat. „Očkování moc nevěřím, nechci do sebe dávat něco, co není pořádně prozkoumané. Párkrát jsem očkování falšovala, není to nic těžkého,“ sdělila CNN Prima NEWS jedna z odpůrkyň očkování. Další antivaxeři raději chodí na místa, kde se těmito doklady prokazovat nemusí.

Jiní hledají pomoc na internetu. Redakce iDNES.cz narazila na několik případů, kdy lidé na internetu shánějí nakaženého člověka, který místo nich půjde na PCR test. Stačí, když si například žena, která chce certifikát získat, sežene nakaženou vrstevnici. Ta s její kartičkou pojištěnce vyrazí na testování. Za předložení falešného testu ale lidem hrozí pokuta několik tisíc a v nejhorším případě až tři miliony korun.

Web iDNES.cz uvedl konkrétní případ. Ondřej K. na internetu sháněl někoho nakaženého. „Možnost výdělku pro pozitivně testované na COVID-19. Potřeboval bych, kdyby se někdo nechal otestovat za mě nebo moji ženu. Bylo by to reálné?“ stálo v jeho inzerátu. Nabízel za to odměnu dva tisíce korun.

Příjemné odpoledne s nakaženým člověkem

Zájemci by zapůjčil svou pojištěneckou kartu. Při testování chtějí laboratoře vidět totiž pouze tento doklad, jiné kompetence nemají. „Kartičku bych vzal s sebou. Pohybuji se většinou ve středních Čechách, ale asi by nebyl problém někam dojet,“ dodal. Podobné nabídky se navíc objevují stále častěji.

Někteří „odmítači“ očkování jdou však ještě dál. Raději se chtějí dobrovolně nechat nakazit koronavirem, než aby se očkovali. Získají tím potřebný covidový certifikát, který jim pak umožní vstup do restaurací či do kina.

„Potřebujete si do Vánoc přivydělat? Jste prokazatelně nakažení covidem? Přišel bych k Vám na návštěvu, potřebuji mít pozitivní PCR test. Příjemné odpoledne s nakaženým člověkem a můj následný pozitivní PCR test je řešení, které rád finančně odměním,“ píše například uživatel Roman z Prahy v jedné z facebookových skupin, ve které lidé hledají práci. Více se dočtete zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Finsko a Švédsko v NATO nejsou problém, prohlásil Putin. Hrozbu pro Rusko vidí jinde
NATO

Finsko a Švédsko v NATO nejsou problém, prohlásil Putin. Hrozbu pro Rusko vidí jinde

 • Aktualizováno
 • Rusko nemá problém s tím, když Finsko a Švédsko vstoupí do Severoatlantické aliance, přímou hrozbu to samo o sobě nepředstavuje. Řekl to v pondělí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva by podle něj reagovala až na případné rozšiřování vojenské infrastruktury NATO do těchto skandinávských zemí. Ještě minulý týden Kreml uváděl, že vstup Finska do NATO bude pro Rusko hrozbou.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  23:27

  Generální štáb: Mariupolská posádka splnila svůj úkol. Dostala rozkaz zachránit životy vojáků

  23:12

  Fotografie z převozu ukrajinských vojáků z Azovstalu: Zranění muži polehávají na lůžkách

  22:53

  Ukrinform: Putin není připraven na jednání se Zelenským. Říká, že nenastal čas

  22:30

  Okupanti připravují Energodar na referendum, píše Ukrajinska pravda

  Komunální odpad – jak na něj a co s ním?

  Pro lepší představu bychom mohli pojem komunální odpad nahradit výrazem „zbytkový“. Patří do něj totiž vše, co se nedá vytřídit a dále využít. „V dnešní době mají občané ideální podmínky pro třídění odpadů, které jsou využitelné. Papír, plast a sklo, to je základ třídění. Takto vytříděné druhotné suroviny se následně přeměňují na zpětné suroviny pro výrobu,“ vysvětluje Petr Morávek, obchodní ředitel firem FCC v ČR, lídra na poli služeb odpadového hospodářství.

  Turci neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Jste inkubátor teroristů, vzkázal Erdogan

  Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který znovu zopakoval, že obě země drží ochranou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Podle něj diplomaté z obou skandinávských zemí ani nemají jezdit do Turecka vyjednávat o záměrech svých vlád. Stockholm a Helsinky v neděli oznámily úmysl vyslat své zástupce jednat s Ankarou.

  Domácí zpravodajství

  Konec peněz pro uprchlíky? Motivaci změní dávky v naturáliích, věří Rakušan

  Situaci na hlavním nádraží v Praze, kde i po otevření stanového městečka pro romské uprchlíky v Troji zůstávají stovky lidí, lze podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) vyřešit pouze systémově, nikoli ze dne na den. Podle Rakušana by měla zastavit jejich hlavní motivaci pro příjezd změna vyplácení dávky. Ta by měla mít nově naturální podobu. Peněžní pomoc pro uprchlíky nyní činí 5000 korun. Změnu by podle něj mohla vláda projednat ve středu.

  OBRAZEM: Chodba plná spacáků a dek. Jak přežívají romští běženci na hlavním nádraží?

  Pro několik stovek ukrajinských uprchlíků se budova pražského hlavního nádraží stala nechtěným novým domovem. Už první pohled na „uprchlickou halu“ ale naznačuje, jak zoufalá je situace co se týče lůžkových kapacit. Chodbu v historickém křídle nádražní budovy totiž lemují spacáky, deky, kočárky a igelitové pytle. Ukrajinští Romové musí každý den přespávat na tvrdé podlaze. Situaci na hlavním nádraží přibližuje fotoreportáž CNN Prima NEWS, snímky si můžete prohlédnout ve velké fotogalerii níže.

  CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

  Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

  Právnická fakulta v Plzni opět v problémech. Kvůli nedostatkům jí hrozí omezení akreditace

  Národní akreditační úřad (NAÚ) zahájil řízení k omezení akreditace na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Rozhodl tak na základě provedené kontroly, která konstatovala závažné nedostatky při uskutečňování magisterského studijního programu Právo a právní věda. Na Twitteru o tom informovala Česká televize. Její informace potvrdil zástupce akreditačního úřadu Jiří Smrčka. Úřad podle něj zjistil nedostatky v nastavení přijímacích zkoušek. Škola může omezení akreditace zabránit nápravou chyb, dodal. Podle mluvčí univerzity Šárky Staré vedení školy věří tomu, že fakulta dokáže své postupy obhájit.