Čech z koronavirem decimovaného Španělska: Šijí se tu roušky jako v ČR. Za porušení tvrdé karantény hrozí astronomická pokuta

Počet mrtvých kvůli koronaviru vzrostl ve Španělsku za posledních 24 hodin o 462, nákaze celkem podlehlo 2182 lidí, oznámilo dnes tamní ministerstvo zdravotnictví. Nakažených je přes 33 tisíc. Jak to nyní v jedné z koronavirem nejhůře postižených zemí na světě vypadá, jsme se zeptali Čecha, který na Pyrenejském poloostrově žije už 18 let.

Počet mrtvých se ve Španělsku za poslední tři dny více než zdvojnásobil a Španělsko tak po Itálii představuje nejhůře zasaženou zemi v Evropě, co se obětí i počtu nakažených týče. Země zintenzivnila testování, tento týden bude do autonomních regionů distribuovat 640 tisíc rychlotestů, které zakoupila v Číně a Jižní Koreji. Pomoci zpomalit rychle stoupající počty obětí a nakažených mají také velmi přísná karanténní opatření, které vláda zavedla před týdnem. Lidé nesmí vycházet ven, pokud nejdou do práce, na nákup či k lékaři. Zakázané jsou i procházky s výjimkou venčení psů.

„Převážná většina obyvatel toto omezení pohybu dodržuje. Najdou se ale výjimky. Například lidé se chtějí dostat na své chalupy mimo město či do apartmánů, které mají na pobřeží,“ říká Čech Jan Š., který ve Španělsku žije už 18 let. „Za nedodržování nařízeného omezení pohybu může policie ukládat pokuty až do 600 tisíc eur (přes 16 milionů korun), hrozí i vězení na jeden rok. Vše dle závažnosti porušení nařízení,“ popisuje přísné sankce, které hrozí narušitelům.

Jan nyní žije ve městě Almenara nedaleko Valencie. Dle jeho slov si provincie Castellón vede v porovnání s ostatními částmi Španělska poměrně dobře. Nejhorší je podle Jana situace v Madridu. Jen pro představu: prezidentka madridského regionu Díaz Ayusová minulý týden pro CNN uvedla, že se onemocnění COVID-19 nakazí až 80 procent obyvatel více než třímilionového Madridu (v celé metropolitní oblasti žije téměř 6,5 milionu lidí, pozn. redakce).

Podle Jana je informovanost obyvatel ve Španělsku na vysoké úrovni. Krizi se obsáhle věnují všechny televizní kanály a o aktuálním dění informují i zpravodajské servery. „Případná místní nařízeni hlásí policie nebo hasiči projíždějící v ulicích z megafonu,“ dodává Jan.

Některá opatření jsou ve Španělsku výrazně přísnější než v České republice. Španělé mohou také cestovat do práce, potřebují mít ale u sebe potvrzení od zaměstnavatele. Kdo může, pracuje z domova. Ve španělských obchodech nejsou k sehnání žádné roušky, respirátory a zmizely také rukavice. Dle Jana tak dochází k tomu, že stejně jako v Česku, si lidé šijí roušky sami.

Přísnější jsou také pravidla pro nakupování potravin v obchodech. Některé zboží je i tak ale těžko k sehnání. „Obchody mají zredukované otevírací hodiny, nejčastěji od 10:00 do 20:00. Některé obchody redukují také množství zakoupení jednoho produktu. Do obchodu se vždy dostane jen určitý počet lidi dle velikosti obchodu a průběžně se vpouští další. Obchody jsou celodenně zásobovány. Některé produkty ale nejsou nebo se po pár minutách vyprodají. Nejčastěji toaletní papír, rýže, brambory, olej, a tak dále,“ popisuje Jan.

Protože mrtvých i nakažených každým dnem rychle přibývá, dostává se španělské zdravotnictví do kritické situace. V některých regionech už nemají nemocnice žádné kapacity, a tak se podle Jana připravují záložní plány – opět se například zprovozňují už nefunkční zdravotnická zařízení, v improvizované nemocnice by se mohla proměnit také řada tělocvičen, staví se stanové nemocnice. „Problém je v nedostatku speciálních přístrojů pro umělou plicní ventilaci. Velké problémy jsou v domovech pro seniory, kde umírá mnoho lidí,“ přibližuje Jan nejpalčivější potíže španělského zdravotního systému.

I přes velmi vážnou situaci ale Čech žijící ve Španělsku zůstává optimistou. Zemi opustit neplánuje a věří, že to nejhorší brzy opadne a že na Španělsko nezanevřou ani turisté. „Můj osobní názor je, pokud vše bude v pořádku, tak lidé přijedou. Sice budou opatrnější, ale přijedou. Všichni budou chtít dohonit ztráty, tak bude podle mě pokles cen nejen v letecké dopravě, ale i v ubytování,“ uzavírá Jan.

Tagy: