Čechy nenáviděný Collina spustil revoluci. Sudí v Kataru s nastavenými minutami nešetří

Tak kolik dáme, Karle? Odpovědí na slavnou hlášku z jedné české komedie během mistrovství světa v Kataru je: „Hodně.“ Nejde o délku přestávky, ale o počet nastavených minut. Rozhodčí jimi na šampionátu nešetří. Fotbal tímto zažívá revoluci, při které sudí skutečně zohledňují jakékoliv průtahy.

To, co dříve bylo považováno za maximální nastavení, se nyní stává minimem. Už nedělní otevírací duel šampionátu mezi Katarem a Ekvádorem naznačil, co bude k vidění během celého turnaje. V prvním poločase se hrálo pět minut nad rámec stanoveného času, ve druhém stejně tak.

Byl to ale jen předkrm před druhým dnem. Anglie–Írán? Celkem 24 nastavených minut. Nizozemsko–Senegal? 14. USA – Wales? 13. Pokračovalo se i v úterý. Nakonec šokující bitva mezi Argentinou a Saúdskou Arábií (1:2) byla natáhnuta v první půli o pět minut, ve druhé o osm. Přičemž reálně přišel konec utkání ještě o šest minut později, než bylo avizováno.

Nastavený čas ve fotbale měl vždy kompenzovat dobu, během které se nehrálo kvůli oslavám gólů, ošetřování, dohadování se či úmyslnému zdržování. V posledních letech se kvůli zavedení systému VAR do skupiny narušujících faktorů zařadilo i zpětné přezkoumávání situací. Ale málo kdy se stalo, že by nastavení reálně nahrazovalo chvíle bez akce.

Katar přináší nový trend, kdy rozhodčí nenechají ze zápasu uniknout ani minutu. Spíše se zdá, že přidávají ještě víc, než je třeba. Muži s píšťalkami se řídí notičkami šéfa sudích v rámci FIFA Pierluigiho Colliny. Tedy bývalého legendárního rozhodčího, který si na hřišti uměl získat respekt i díky visáži Fantomase. Čeští fanoušci mu dodneška nemohou zapomenout „zářez“ z Eura 2000.

„Budeme nastavený čas počítat velmi pečlivě a pokusíme se nahradit čas, o který jsme přišli kvůli různým incidentům,“ předeslal už před katarských turnajem. „Nechceme, aby se během jednoho poločasu aktivně hrálo jen 42 nebo 43 minut, to je nepřijatelné. Proto se bude čas, který bude ztracený oslavami gólů, střídáním, zraněními nebo vyloučením ve všech případech nahrazovat,“ doplnil ještě Collina.

Vyžadovaná pečlivost při počítání ztraceného času je skutečně znát už v prvních dnech mistrovství světa. Standardem jinak bývají spíše tři nastavené minuty, takže šampionát se vymyká. Revoluce může mít i ten efekt, že se týmy upínající se skrze přijatelné skóre ke konci zápasu nebudou snažit tak okatě zdržovat. Teď totiž ví, že toto „tahání“ času akorát prodlouží mučivé čekání na závěrečný hvizd.

„Budeme nastavený čas počítat velmi pečlivě a pokusíme se nahradit čas, o který jsme přišli kvůli různým incidentům.“

Díky pozměněnému přístupu se probíhající akce už zapsala do historie. Když v pondělí íránský útočník Mahdí Taremí korigoval výsledek zápasu s Anglií na 2:6, postaral se podle statistiků o vůbec nejpozdnější trefu v dějinách světových šampionátů. Branka padla v čase 90+14.

fotbal Katar sport rozhodčí Mistrovství světa v Kataru 2022 Pierluigi Collina nastavený čas