reklama

Celá Francie je kvůli islamismu v nebezpečí, napsal učitel. Dostal policejní ochranu

Francii loni šokoval případ Samuela Patyho, učitele z pařížského předměstí, který zemřel proto, že žáky nabádal ke svobodě projevu. Nyní se do problémů dostal učitel filozofie Didier Lemaire, také z pařížského předměstí, který se Patyho zastal s tím, že jeho město i celá Francie je kvůli islamismu v nebezpečí. Výsledkem bylo, že dostal policejní ochranu.

reklama

Slova Didiera Lemaira, učitele z města Trappes, mnohé šokovala. Výhrůžky mu začaly chodit po zveřejnění článku, kde vinil stát, že neudělal dost na ochranu učitele Samuela Patyho. Toho zabil loni v říjnu čečenský mladík za to, že ukazoval žákům karikatury proroka Mohameda.

„Francie je v nebezpečí. Nechci, abychom tu měli za několik měsíců nebo let stovky nebo tisíce Samuelů Patyů,“ sdělil Lemaire.

V třicetitisícovém městě Trappes na západ od Paříže žije velká muslimská komunita. Pochází odtud i herec známý z filmu Nedotknutelní, Omar Sy nebo fotbalista Nicolas Anelka. Učitel filozofie se obává, že je město „pro republiku už ztraceno“, a to kvůli islamismu.

„Neměl by se vydávat za učitele filozofie, když je to aktivista. Jeho popis reality, to je výmysl,“ řekl k tomu trappeský starosta Ali Rabeh. I on ovšem už má policejní ochranu. Obává se totiž pravicových extremistů.

Zákon proti radikálnímu islámu

Smrt Patyho uspíšila přípravu zákona proti radikálnímu islámu, který už prošel Národním shromážděním. „Je to zákon o svobodě, o laicitě. Není naivní, ani hysterický, je věrný republice, jejím hodnotám,“ uvedl ministr vnitra Gérald Darmanin.

Tzv. laicita je ve Francii hodně vzývaná. Jde o odloučení státu od církve, zejména ve školách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec

Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec

Ihned mobilizujte všechny zbývající rezervy na všech odděleních, v lázních nebo hospicích, zítra bude pozdě, burcuje vládu poslanec T0P 09 Vlastimil Válek. Pokud se tak stane později, už to podle něj bude zbytečné. Reaguje tak na zprávy o vyčerpaných kapacitách některých nemocnic, jež hlásí, že už nemají možnost přidávat ani předělávat lůžka. Zdravotnictví narazilo na svůj strop. Ministr zdravotnictví Jan Blatný má takový plán vytvořit.

Česko dojednalo 19 míst pro pacienty s covidem v Německu. Nabídku má i ze Švýcarska
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman
Pokud odmítnete test v práci, můžete dostat i výpověď, varují právníci
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Další články
reklama
reklama