Ceny energií? Pohrdáte lidmi, tepe Konečná vládu. Pirát Peksa dává od kabinetu ruce pryč

Kateřina Konečná

360° (913)

Vláda zastropovala ceny energií před nadcházející topnou sezónou. Maximální cenu silové elektřiny stanovila na 6 korun za kilowatthodinu, u plynu to pak budou 3 koruny. Členové opozice i mimoparlamentních stran však chtějí posunout stropy ještě níž. Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS chování kabinetu označila za děsivé a obvinila ho z toho, že pohrdá občany. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) kritiku odmítl s tím, že s vládou de facto nemá nic společného.

Maximální prodejní cena elektřiny vyráběná neplynovými elektrárnami by měla představovat 180 eur (4 420 korun) za megawatthodinu. Podle agentury Reuters to vyplývá z pracovní verze návrhu opatření ke zmírnění dopadů rostoucích cen energií, jehož konečnou podobu ve středu ve Štrasburku představí Evropská komise.

Česká vláda představila svůj strop pro cenu elektřiny na 6 korun za kilowatthodinu, tedy 6 000 korun za megawatthodinu. „Je to strašně smutné. Česko je předsednickou zemí a pokud den poté, co představí stropy, se objeví z EU nižší úroveň toho stropu, je to strašlivý trapas pro vládu Petra Fialy,“ komentoval politický analytik Dalibor Balšínek. Ani politici v kritice nezůstávají stranou.

„Je děsivé, že česká vláda nabízí občanům vyšší cenu než celá EU. Když se podívám na mzdy na Západě, jsou tam vyšší. I Slovensko má zastropováno níž. Nechápu, co česká vláda dělá. Pohrdá občany. Možná se nechala donutit volbami, že vůbec ceny zastropovala. Českým občanům to ale nepomůže ven z krize,“ kritizovala Kateřina Konečná kabinet.

Její kolega z Evropského parlamentu Mikuláš Peksa uvedl, že určitý rozdíl v národních a evropských cenách je logický. „Ta dvě řešení se doplňují. Evropské říká, za kolik se bude prodávat od výrobců k distributorům, a národní, za kolik se bude prodávat od distributorů k odběratelům. Ty ceny od sebe nemohou být odtržené. Druhá musí být o něco větší než první. V opačném případě by distribuční společnosti zkrachovaly,“ řekl.

Následně se distancoval od toho, že by měl být kritizován jako vládní politik. „Jsem zvolen nezávisle na vládě na základě pirátského programu do Evropského parlamentu v roce 2019. O mně je známo, že jsem byl proti vstupu Pirátů do vládní koalice. Osobně jsem k tomu nabádal i své kolegy. Obviňovat mě z nějakých zájmů je trochu mimo,“ řekl člen nejmenší vládní strany.

To se neobešlo bez reakce poslance Aleše Juchelky (ANO): „Pan Peksa dělá, že vlastně s vládou nemá nic společného. Je to vtipné. Teče mu do bot, a tak běží od Pirátů co nejdál. Já se tomu nedivím. Známe pana Peksu i Pirátskou stranu.“

Peksův distanc od pětikoalice zaujal i Konečnou. „Pane kolego, vy jste členem Pirátské strany. Máte tam silný hlas, tak se nevymlouvejte. Mohl byste kolegům ve vládě říct, ať prásknou do stolu. Nemusíte odbočovat tím, že sedíte v Bruselu,“ vzkázala mu.

Tagy: