Ceny za plyn a elektřinu jako strašák domácností. Kolik si připlatíte v domku či v bytě?

Ceny elektřiny a plynu se šponují do astronomických výšin. Situace se navíc zlepšovat v nejbližší době nebude. Vyplývá to z analýzy skupin Centropol a Ušetřeno.cz, kterou si nechal vypracovat deník MF Dnes. Kolik si připlatí rodina v domku a kolik v bytě?

Ačkoliv Rusko překvapilo a plynovodem Nord Stream 1 opět začal proudit plyn, odborníci varují, že ruský prezident Vladimir Putin může kdykoliv kohoutky zase utáhnout. Dodávky plynu tímto potrubím se vrátily na 40 procent kapacity, kterou plynovod vykazoval před plánovanou odstávkou.

Nejen kvůli této nejistotě ceny za elektřinu i plyn v Evropě dále rostou. „Ceny plynu jsou totiž velmi úzce navázané na ceny elektřiny, která se vyrábí mimo jiné v paroplynových elektrárnách, tedy z plynu,“ vysvětlila pro deník MF Dnes mluvčí Centropolu Monika Bartošová.

Dům nebo byt je rozdíl

Deník si tak nechal vytvořit modelové příklady domácností od dvou společností – Centropol a Ušetřeno.cz, které nastínily možný další vývoj zdražování. Výpočty jsou téměř totožné a ukazují, že nejhlouběji bude muset do peněženky sáhnout čtyřčlenná rodina bydlící v domě.

Prvním příkladem je domácnost, která v domě plynem ohřívá vodu, topí a vaří na něm, elektřinu využívá jen pro svícení a napájení běžných spotřebičů (sazba D02d při průměrné roční spotřebě elektřiny 3,0 MWh a plynu 15 MWh). Taková domácnost si za elektřinu připlatí o 14 157 korun více. U plynu pak o 11 798 korun více než před navýšením cen v roce 2021. Náklady se jí tak ročně zvýší téměř o 26 tisíc korun.

Druhá modelová domácnost zaplatí velmi podobně. Čtyřčlenná rodina, která elektřinu využívá pro svícení, vaření, napájení běžných spotřebičů a ohřev vody a topí plynem (sazba D25d, průměrná roční spotřeba elektřiny 5,5 MWh a plynu do 10 MWh) za elektřinu ročně zaplatí o 15 972 korun více než v roce 2021, u plynu zas o 7 865 korun. Celkem tedy ročně o zhruba 24 tisíc.

Pomoci může fixace

Čtyřčlenná rodina v bytě pak pociťuje zvýšení ročních nákladů u elektřiny o 11 035 korun a kdo navíc vaří na plynu, musí počítat v roce 2023 s dalším navýšením přibližně o 1 400 korun oproti roku letošnímu.

Experti také upozorňují, že domácnosti, které ceny energií ještě řešit nezačaly, si mohou zavařit. „Klientům proto doporučujeme nesázet na brzké uklidnění situace a zajistit si fixací ceny elektřiny na dva až tři roky,“ poradil za Ušetřeno.cz Jan Béreš.

Vláda vyzvala ale i k tomu, aby lidé s elektřinou i plynem šetřili. „Česká domácnost vytápí přibližně o čtyři stupně víc, než je průměr EU,“ podotkl René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku, který předpovídal obnovení dodávek ruského plynu.

Někteří odborníci však taková doporučení kritizují. „Když se bavíme o plynu, tak se řekne, že si vezmeme čtyři svetry a snížíme teplotu topení, ale tomu se musím smát, vracíme se do 18. století,“ kritizovala vládu například ekonomka Ilona Švihlíková.

Zároveň se vláda ale potřebným snaží pomoci i takzvaným úsporným tarifem, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu a plyn. O konkrétní podobě tarifu, tedy kdo ho dostane a kolik bude příspěvek státu činit, bude rozhodovat vláda. Podrobnosti vláda stanoví pravděpodobně na přelomu července a srpna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.