Vysokými dluhy obětujeme budoucnost, varoval ekonom. Popsal, jaké daně by se měly zvýšit

Česko se potýká s řadou krizí, ať už jde o válku na Ukrajině nebo vysoké ceny energií. Ekonomové Daniel Münich a Pavel Peterka v souvislosti s tím ve vysílání CNN Prima NEWS varovali, jak by mohl vypadat černý scénář zadlužení a jaké dopady by mohl mít pro budoucnost Česka. Dále rozebrali, jaké daně by mohla vláda zvýšit.

Peterka podotkl, že deseti či stamiliardové úspory stát nenajde během chvíle. Naopak nabádá, aby si připravil dlouhodobý plán, který by se mohl týkat například konsolidace veřejných rozpočtů. „Je možné, že by výdaje zůstaly na současné výši osm let, zároveň by se postupně zvyšovaly příjmy rozpočtu. Nakonec bychom se mohli dostat do rozumné bilance bez škrtů,“ uvedl.

Je toho názoru, že takový scénář jsme schopni udržet, i když bude těžké výdaje nezvyšovat. „Příjmy rozpočtu musí růst rychleji než výdaje. Postupně se můžeme dostat k vyrovnanému rozpočtu a k deficitu v řádech desítek miliard, nikoliv jako nyní. Řešením tak může být vyčkávání nebo dočasné, případně trvalé, navyšování daní,“ pokračoval.

Následně přiblížil, které daně by se mohly navyšovat. „Nabízí se návrat základní daně z příjmu fyzických osob zpět na superhrubou mzdu. To by do rozpočtu během roku přineslo miliardy korun. Dále se nabízí zvyšování daní u tabáku, alkoholu a možná se objeví i otázka, zda nezvýšit daň u tichého vína na stejnou úroveň jako u šumivého,“ zmínil však s tím, že by se jednalo o menší položky.

Dočasně navyšme DPH

Největší úspora by se našla u DPH. „Jedná se o velmi jednoduchý nástroj, kdy stačí daň zvýšit o jeden až tři procentní body a vláda bude schopna naplnit státní rozpočet. Mohlo by se přijmout opatření, kdy by se zvýšené DPH nechalo jen po dobu dočasnou. V novele zákona by mohlo být uvedeno, že skončí automaticky například s rokem 2023,“ dodal.

Se všemi návrhy souhlasil i Münich. „Pouze upřesním, že kolega neříkal, aby se vrátil systém superhrubé mzdy, ale měl na mysli úroveň zdanění, který byl v dřívějším režimu. Jsem přesvědčen, že sto miliard, které z rozpočtu vypadly, by se měly vrátit. Vládě by to situaci výrazně zjednodušilo,“ zdůraznil. Na dotaz, zda by se nejednalo o politickou sebevraždu odpověděl jasně: „Máme zcela jinou situaci než před rokem, věc se dá mimořádnou situací obhájit. A navíc, superhrubá mzda byla tímto způsobem údajně zrušena na dva roky. V podstatě zde byl závazek vrátit ji zpět,“ připomněl. Co ale přijde ve chvíli, kdy se Česko ze zadlužení nedostane? Münich přiblížil černý scénář.

Obětujeme budoucnost

„Nejhorší na tom je, jak je to plíživé a neviditelné. Postupně se ale snižuje věrohodnost Česka v očích investorů, snižuje se ochota půjčovat – čili se zvyšuje úrok a náklady za státní dluh. Zároveň klesá schopnost státu investovat do školství a vědy, což znamená obětování budoucnosti a růstu. Země se postupně zpomaluje, ztrácí kontakt se špičkou vyspělého světa,“ vysvětlil, co by mohlo nastat.

    

Zdroj: Peníze.cz - Daňová kalkulačka – výpočet daně z příjmů

Dodal, že až bychom se za dvacet let ptali, co jsme udělali špatně, odpověď by byla jednoduchá. „Měli jsme špatnou strukturu příjmů a výdajů státního rozpočtu,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu, jenž v záři Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom dnes Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

18:16

Ukrajina se nikdy nemůže stát členem NATO a myslet si opak je bláznovství největšího kalibru, myslí si americký armádní analytik Daniel Davis

17:56

Ruský tisk informuje o úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.