Češi čím dál častěji jezdí na dovolené single. Papež prozradil, jak je to s bezpečností

Než aby nevyrazili vůbec, jedou alespoň sami. Ať už proto, že si chtějí užít čas pro sebe, snadněji se na cestách seznamovat s místními i dalšími turisty, nebo zkrátka jen nemají s kým jet. Takzvané single cestování je mezi Čechy stále populárnější. Registrují to i cestovní kanceláře, jak potvrdil místopředseda jejich asociace Jan Papež. Vysvětlil, v čem je takové cestování specifické a na co by si měli dát všichni turisté pozor.

Mezi „single“ cestovatele patří hned tři skupiny. „Ti, kteří jsou sami, v pokročilejším věku a jejich partner se od nich vzdálil nebo zemřel. Další, kteří mají partnery, které cestování nebere a třetí skupinou jsou ti, kteří si užívají čas sami pro sebe,“ popsal motivace turistů místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Ti si ale za soukromí musí často připlatit. „Pro cestovní kanceláře je složité vyjednat lepší podmínky pro ‚singlisty‘, člověk platí za celý pokoj, což se obvykle dělí mezi více osob. Jsou ale kanceláře, které nářek slyší a vyjdou vstříc,“ sdělil Papež. Cestovky nabízejí občas i individuální itinerář na přání.

Atraktivní je exotika

Lidí, kteří se vydají sami na dovolenou, postupně přibývá. „Dříve jsme evidovali zájem asi 1 %, nyní 5 až 7 %,“ potvrdil Papež rostoucí trend. Nejčastěji se k takzvaným singlistům podle dat cestovních kanceláří řadí turisté ve věku 35–40 let.

„Jsou to většinou úspěšní lidé, kteří nemají čas na složitý partnerský život,“ poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS. Většinou takoví lidé preferují spíše exotičtější dovolené, jako je jihovýchodní Asie či střední Amerika. „Tam je prostředí nejvíce rozdílné, mohou zde být sami sebou a vyčistit si duši i hlavu a ujasnit si priority,“ vysvětlil.

I „singlisti“ pak vyhledávají akce last minute. „Letos je ale mnohem menší nabídka, do last minute se promítá inflace, musí se do nich už kalkulovat nově nakoupené kapacity,“ podotkl Papež. Připustil také, že jsou ale tyto nabídky často jen marketingový nástroj. „Je potřeba nabídku porovnat s konkurencí, abyste nezjistili, že jste si nekoupili předraženou dovolenou,“ nabádal v pořadu Nový den.

V praxi je podle Papeže „single“ cestování bezpečné podobně jako skupinové. „Samotné ženy mohou bez obav téměř všude, pokud jsou obezřetné a poslechnou cestovky. Některé destinace bych ale vynechal, a to třeba Jemen nebo Súdán, kde je i politické napětí,“ poradil místopředseda asociace. V těchto destinacích není ale zcela bezpečno ani pro skupinovou turistiku.

„Zaregistroval bych se do systému Drozd, abych byl dostatečně informován, co se v dané zemi děje,“ poradil Papež všem cestovatelům. Drozd je informační systém ministerstva zahraničí, který registrované turisty informuje například v souvislosti s živelnými pohromami nebo sociálními nepokoji. Cestovatelé by si také dopředu měli zjistit telefonní čísla na příslušnou českou ambasádu.

Tagy:
cestování Amerika Súdán Jemen Nový den Česko singl Asociace cestovních kanceláří České republiky last minute single cestování