Češi na EuroBasketu končí. Silné Řeky dlouho drželi na uzdě, rozhodla čtvrtá čtvrtina

Berlínská mise končí hned po prvním zápase. Česká reprezentace se na EuroBasketu po základní skupině přesunula do německé metropole, kde ji v osmifinále čekali favorizovaní Řekové. Balkánci s hvězdným Jannisem Antetokunmpem museli nemalou část zápasu dotahovat, ale nakonec tým kolem Tomáš Satoranského porazili 94:88.

Porážce nezabránil ani autor 21 bodů Jan Veselý, který se v závěru stejně jako další pivot Patrik Auda vyfauloval.

Tým kouče Ronena Ginzburga šel do play-off ze čtvrté pozice a nepřekvapil vítěze skupiny C, který je na turnaji dál jako jediný bez porážky. Řeky dotáhla k vítězství hvězda NBA Janis Adetokunbo, který zaznamenal double double díky 27 bodům a 10 doskokům a přidal i pět asistencí. V úterý se utkají s domácím Německem.

Na první koš se čekalo 87 sekund a po přihrávce Nicka Calathese se o něj postaral Jorgos Papajanis. Odpověděl Veselý, ale Řekové devítibodovou šňůrou unikli na 11:2. Dvěma koši snížil Veselý, po trojce Calathese a Papajanisově dopíchnutí míče do koše vedl tým kouče Dimitrise Itudise už dvouciferným rozdílem.

Potom na Veselého, který dal prvních osm českých bodů, navázali Ondřej Balvín, trojkami Tomáš Satoranský s Vojtěchem Hrubanem a Veselý svým desátým bodem v zápase dokonal obrat z 6:16 na 18:16. První čtvrtina skončila nerozhodně 20:20.

Přetahovanou o vedení v druhé desetiminutovce začal šestkou Hruban, Řekové pak poprvé od úspěšného začátku třikrát vedli, pomohly jim i trojky Joanise Papapetrua, Tylera Dorseyho a Calathese, po které už to bylo 36:32. Šesti body za sebou ale zařídil do poločasu náskok 45:41 Auda, ten poslední dal po parádní přihrávce Satoranského.

Mimochodem asistencí zaznamenal hráč Barcelony celkem 17, což je na EuroBasketu nejvíce od roku 1995, kdy Mezinárodní basketbalová federace začala tuto statistiku zaznamenávat.

Balvín načal druhou půli košem znamenajícím šestibodové vedení. Řekové ale i díky další Calathesově trojce a šesti bodům Janise Adetokunba v rychlém sledu otočili stav na 50:49. Trojkou zareagoval Jaromír Bohačík. Tou další i s proměněným trestným hodem vrátil českému týmu náskok Hruban (56:53). Šestibodovou šňůru Řeků zastavil trojkou Bohačík a třetí čtvrtinu zakončil trefou z dálky Tomáš Kyzlink, jenž zajistil českému týmu náskok 67:63.

Na šňůru Řeků 6:0 na startu závěrečné čtvrtiny sice odpověděl trojkou Hruban, ale stejnou minci oplatil soupeř a své vedení zvýšil už na 78:70. Po Adetokunbově trojce a koši Larentzakise byl rozdíl deset bodů. Balvínova smeč a koš Veselého s proměněnou šestkou ještě daly za stavu 83:88 českému týmu naději, ale 31 sekund před koncem ji utnul trojkou Adetokunbo.

Německo NBA Tomáš Satoranský sport basketbal Ronen Ginzburg šňůra česká basketbalová reprezentace Ondřej Balvín Patrik Auda Jaromír Bohačík mistrovství Evropy v basketbalu Vojtěch Hruban Berlín EuroBasket 2022 turecká basketbalová reprezentace Jan Pavel Veselý