reklama

Češi vyvinuli stroj pro ekologickou likvidaci odpadu. Plazmový reaktor suroviny rozkládá

Čeští inženýři vyvinuli nové zařízení, které dokáže ekologicky zlikvidovat jakýkoliv odpad. V plazmovém reaktoru ho přemění na plyn, ze kterého se pak dá vyrobit teplo nebo elektřina. V úterý ho představili v Dubé na Českolipsku.

reklama

Vypadá jako plamen, ale není jím. Tryskající plazma má několikanásobně vyšší teplotu, až pět tisíc stupňů Celsia. Ta v černém kotli dokáže mimořádné věci. „Jedná se o reaktor, vstupní energií pak surovinu nespálí, ale rozloží,“ podotkl technický ředitel firmy Milan Křikava. Odpad, který se nalije nebo nasype dovnitř, se rozloží na atomy a zase se poskládá, tentokrát do podoby jednoduchého plynu, který má řadu možností využití.

„Lze ho využít buď materiálově, třeba k separaci vodíku nebo výrobě amoniaku, nebo energeticky spálením v kogenerační jednotce nebo v kotli a k výrobě tepla či elektřiny,“ podotkl výrobní ředitel firmy Marek Lang.

Co nelze zplynovat, z toho vznikne struska, z níž může být třeba stavební materiál. Podle expertů Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR je to technologie budoucnosti, i když má zatím své limity. „Vzhledem k tomu, že se spotřebovává elektřina pro provoz plazmatronu, je tato technologie vhodná spíš pro nějaké odpady, u kterých se platí hodně za jejich odstranění,“ míní vědec Michal Jeremiáš.

Poslouží i na komunální odpad

To jsou hlavně nebezpečné odpady nebo kaly z čistíren odpadních vod. Časem by k tomu ale mohl přibýt i obsah našich popelnic. Průměrný Čech vyprodukuje ročně zhruba 550 kilogramů komunálního odpadu. Část se vytřídí, ale zbytek končí buď na skládkách, nebo ve spalovnách.

Jenže poplatky za skládkování se neustále zvyšují a po roce 2030 už nebude možné odpady na skládky vyvážet vůbec. A tak se po celém světě vymýšlejí způsoby, jak skládky nahradit. Plazmové reaktory by mohly být řešením. „Pokud by to bylo tak, že by to mohlo sloužit i malým obcím, určitě by nám to smysl dávalo,“ podotkla starostka Dubé Irena Žalovičová (za ODS).

Autoři plazmového reaktoru tvrdí, že je to jen otázka času. Zařízení na zpracování komunálního odpadu chtějí sestrojit do tří let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče
Koronavirus

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče

Děti jsou ideální živé vakcíny, tvrdí imunolog Jiří Šinkora. Podle něj je zbytečné očkovat je proti koronaviru, protože pokud by někoho nakazily, mohlo by to být i výhodné, jelikož dospělého nakazí jen nižší virovou dávkou. Naproti tomu Ministerstvo zdravotnictví už předobjednalo pro ty nejmladší vakcíny Pfizer a BioNTech. Nyní čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama