Češi budou mrznout, aby Němci měli levnou energii, varuje Konečná. KSČM se dle ní vrátí

Česká republika je v nejhorším stavu za posledních třicet let. Ve sněmovně musí být reálná síla, která bude bojovat za lidi, ne za nadnárodní korporace. Tvrdí to předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, která byla hostem pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Vláda v souvislosti s nynější ekonomickou a energetickou krizí vážně zvažuje zavedení takzvané válečné daně, tedy mimořádné daně z neočekávaného zisku. To je podle Konečné sice dobrý nápad, nemyslí si ale, že sám o sobě bude stačit.

„Je to málo. My bychom si představovali daleko větší daňovou reformu,“ vysvětluje předsedkyně KSČM a dodává, že by se vláda měla zaměřit spíše na zavedení sektorových daní, na zdanění nadnárodních korporací a zavést progresivní daň. „Když už nic, tak alespoň tyto dílčí věci jsou v pořádku. Jsou to věci, které přinesou příjem do státního rozpočtu a budou mít dopady na ty, kteří na krizi vydělávají.“

Konečná se domnívá, že kabinet Petra Fialy (ODS) nedělá pro občany České republiky v aktuální situaci vůbec nic. „Vláda na lidi kašle. Kašle na to, že tu je jedna z největších ekonomických a sociálních krizí,“ analyzuje současnou situaci a dodává, že sama potkává ve městech zoufalé spoluobčany. „V obchodě jsem sama potkala paní, která mě asi znala z televize, a ta se tam přede mnou rozbrečela,“ vzpomíná Konečná.

Podle europoslankyně by stát měl zvýšit výdaje na pomoc lidem. Prostory k ušetření peněz potom spatřuje zejména u ministerstva obrany: „Když se podívám, jak se zvyšují výdaje na armádu, na zbrojení, určitě tam bych hledala úspory.“ Sama připouští další částečné zadlužování, musí být ale především efektivně vynaloženo pro občany. „Když lidem pomůžete teď, v budoucnu se nám to stonásobně vrátí.“

Konečná si myslí, že by se Česká republika měla úplně odstřihnout od lipské burzy a svoje energie si nechat hlavně pro sebe. „Ve výrobě elektřiny máme dokonce přebytky. Určitě bychom ji neměli dodávat na německou burzu. Naši občané budou mrznout, aby Němci měli levnou energii,“ míní Konečná v reakci na současný plán vlády na regulaci vytápění nemovitostí.

Z nejnovějšího průzkumu agentury Median vychází, že by komunisty volilo 2,5 procenta lidí, což by na vstup do sněmovny nestačilo. „V KSČM se změnila mediální strategie. Mám kolem sebe tým mladých lidí, kteří přicházejí se zajímavými nápady, pořádáme demonstrace. Snažíme se prostě být vidět,“ zakončuje Konečná s prognózou, že v příštích volbách se KSČM do Sněmovny vrátí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.