Česko se rozloučilo s Marií Poledňákovou. Říct poslední sbohem přišli Harapes i Holubová

Rodina, kolegové i fanoušci se loučili s režisérkou a scénáristkou Marií Poledňákovou.

Na pohřbu Marie Poledňákové promluvila řada osobností

Ve strašnickém krematoriu v Praze se lidé v úterý naposledy rozloučili se scenáristkou a režisérkou Marií Poledňákovou, která zemřela 8. listopadu ve věku 81 let. Rodina poslední rozloučení otevřela přátelům známé autorky i všem, kdo měli rádi její filmové komedie. Obřad začal v 11:00 a skončil krátce před polednem. Desítky lidí pokládaly k rakvi květiny, kolegové na ni vzpomínali jako na přísnou režisérku s romantickou duší.

Jako první se ve smuteční síni ujal slova producent Jan Bradáč. „Marie byla filmový kouzelník a věděla, že k tomu, aby se dílo povedlo, potřebuje kousek štěstí a šla mu cílevědomě naproti,“ podotkl. Zdůraznil, že se s legendární režisérkou nechce loučit navždy.

„V jejích filmech nikdo nezemře. Je to záměr, který mi potvrdila, když mi řekla: ‚Podívej, vidím, že jiným filmům to se smrtí funguje, ale v mých filmech budou lidé smrt hledat marně. Žádná tam není a nebude. Stačí, kolik jí je všude kolem nás. Do mých filmů má zákaz vstupu, a tak to navždy zůstane.‘ Tak zase někdy na shledanou, Maruško,“ dodal.

Několik slov své blízké přítelkyni vzkázala také herečka Eva Holubová. „Neloučím se s tebou, Maruško, neboť mi moje víra dává naději na shledání, a navíc tě mám v sobě a budu mít, dokud budu já,“ řekla 63letá herečka. „Setkání s Marií pro mě bylo požehnáním. Díky, Marie, a pozdravuj tam, zvlášť Vaška a Julku,“ pronesl také herec Pavel Nový, který zazářil v komedie S tebou mě baví svět.

„Přišla za mnou do Národního divadla, zda bych nebyl poradcem při natáčení role z baletního prostředí. Nakonec mi řekla, abych si to zahrál sám,“ uvedl ke smutečním hostům herec a tanečník Vlastimil Harapes, který si zahrál v komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku.

„Setkání s Marií bylo pro mě požehnáním. A ještě k tomu ta báječná komedie plná skvělých lidí, kteří se kolem ní sešli. Celá její tvorba byla prozářená sluncem a pro mě je Marie sluncem pořád. Kéž nám z těch jejích filmů slunce svítí ještě dlouho. Tak díky, Marie, a pozdravuj tam, zvlášť Vaška a Julka,“ pronesl Pavel Nový, jehož dva kolegové z filmu S tebou mě baví svět Václav Postránecký a Július Satinský se pohřbu Poledňákové také nedožili.

Poledňáková byla režisérkou mnoha dětských a rodinných filmů, k nimž si většinou psala také scénáře. Na přelomu 70. a 80. let natočila několik komedií, které jsou u diváků dodnes oblíbené. Zasloužily se o to zejména televizní snímky Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny.

„Parte je výstižné: ‚S vámi mě bavil svět.‘ Jedná se o vzpomínku na populární film S tebou mě baví svět. A nechybí ani citát: ‚Dejte si co nejvíce práce, abyste doopravdy žili.‘ A to právě přesně popisuje režisérku Poledňákovou,“ uvedla přímo z krematoria reportérka ShowTime Daniela Révai.

Všichni ji měli rádi

Chvíli před 11. hodinou začaly desítky lidí, kteří se přišli s Poledňákovou naposledy rozloučit, pokládat k rakvi květiny i smuteční věnce. Mezi přítomnými byly například také herečky Nela Boudová, Sabina Laurinová a také prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška.

„Ti, kteří ji znali a pracovali s ní, ji popisují jako přísnou režisérku s romantickou duší. Na place prý opravdu nedala nikomu odpočinout, ale na druhou stranu si se všemi povídala. Dokázala skvěle vést dětské i dospělé herce a všichni ji měli rádi,“ doplnila reportérka.

Film S tebou mě baví svět z roku 1982 byl koncem 90. let vyhlášen na základě divácké ankety nejlepší českou veselohrou 20. století. Do režisérčiny filmotéky se řadí také snímky Královské usínání, Pražský chodec, Kotva u přívozu, Zkrocení zlého muže či Dva lidi v zoo.

Za filmovou kameru se Poledňáková vrátila počátkem nového tisíciletí po 15 letech a natočila úspěšné komedie Líbáš jako bůh a Líbáš jako ďábel.

Tagy: