reklama

Česko trápí husté sněžení, napadne až 20 centimetrů. Na horách hrozí laviny

Česko se i ve čtvrtek potýká s hustým sněžením. Na některých místech během dne napadne až 20 centimetrů sněhu. V Krkonoších hrozí laviny středních rozměrů.

reklama

I nadále na české území dopadá sněhová nadílka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí, že během dne napadne ve většině země do sedmi centimetrů sněhu. Na horách, zejména na severu, by pak mohlo napadnout až 20 centimetrů.

Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat mezi −2 až +2 °C. Ve větších nadmořských výškách pak kolem −5 °C. Obloha bude oblačná se sněžením na většině území Čech. Meteorologové také varují před tvorbou sněhových jazyků a v horských oblastech před závějemi.

S napadaným sněhem souvisejí i dopravní komplikace. Dálnice D1 kvůli sněhu v brzkých ranních hodinách zkolabovala mezi 93. až 97. kilometrem směrem na Prahu. Řidiči kamionů zde odstavili své vozy. Stav silnice se podle policistů zlepšil až kolem půl čtvrté ráno. Úsek je podle informací CNN Prima NEWS aktuálně sjízdný jen v jednom pruhu.

V Krkonoších lze čekat laviny středních rozměrů

Sníh bude padat i v noci ze čtvrtka na pátek, především na horách na severu a severovýchodě se očekává trvalejší sněžení. Nejnižší teploty by měly být −2 až −6 °C, na některých místech by při malé oblačnosti mohly dosáhnout až −9 °C.

V pátek přes den ČHMÚ předpovídá zataženo až oblačno, zpočátku i polojasno. Na většině území budou sněhové přeháňky, trvalejší sněžení lze očekávat na horách. Teplota by se mohla vyšplhat nejvýše na −3 až −1 °C.

V Krkonoších ve čtvrtek vzrostlo lavinové nebezpečí na druhý stupeň z pětibodové škály. Za posledních 24 hodin na horách napadlo kolem 30 centimetrů sněhu. „Na hřebenech Krkonoš je 40 až 70 centimetrů sněhu,“ uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné.

Uvolnění laviny je podle něj možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. „Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ uvedl Dlouhý.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Slovenská vláda prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz vycházení o dva týdny, tedy do 7. února. Nařízení obsahuje několik výjimek. Země bude také podobně jako loni na podzim znovu plošně testovat obyvatele na koronavirus. Bez negativního výsledku testu lidé od 27. ledna nebudou moci v zemi například chodit do práce. Novinářům to po nedělním jednání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Kolik vakcín přijde příští týden, Babiš neví. Očkování druhé dávky chce odložit
Navalnyj se s chotí vrátil do Moskvy. Hned po příletu ho na letišti zatkli
Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky
reklama
reklama
Jsme v pandemické válce. Začněte pracovat a přestaňte kritizovat, tepe Havlíček opozici

Partie

Domácí zpravodajství

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Další články
reklama
reklama