Česko–Švédsko 3:5. Nejdřív Krejčího paráda, pak studená severská sprcha. Vejmelka střídal

Čeští hokejisté nenavázali proti Švédům na vítězství nad Velkou Británií. Druhý duel na světovém šampionátu ve Finsku prohráli svěřenci trenéra Kariho Jalonena 3:5. Nejdřív se sice jako první v úvodní třetině trefil David Krejčí, ale Švédi poté otočili skóre a spustili svůj brankostroj. Češi se už zmohli jen na snižování. Brankář Karel Vejmelka byl ještě před polovinou zápasu vystřídán. Na všech českých gólech se přihrávkami podílel kapitán Roman Červenka.

Čeští hokejisté vstoupili do duelu se Švédy s debutantem na mistrovství světa Karlem Vejmelkou v bráně. Úvodních několik minut byla hra vyrovnaná, oba týmy se vzájemně oťukávaly. První zlom přišel v 7. minutě, když se po přihrávce kapitána Romana Červenky tvrdou a přesnou ránou prosadil David Krejčí.

Navrátilec z NHL, který po dlouhých letech vyměnil Boston za mateřskou Olomouc, tak zařídil Česku vedení 1:0. To Češi drželi až do konce třetiny. Do solidních příležitostí se hned dvakrát dostal Matěj Stránský, ale ani jednou nedokázal překonat švédského brankáře Magnuse Hellberga.

Krátce před koncem první třetiny nabídl přesilovou hru Švédům svým faulem Hynek Zohorna. Reprezentanti Tre kronor vytvořili před Vejmelkou velmi silný tlak, kdy se hned ve dvou obrovských šancích objevil Lucas Wallmark. Ani jednou však nabídnutou možnost nevyužil. Nakonec se ovšem Švédi dočkali. Přesilovku zhruba půl minuty před koncem třetiny přetavil v gól Rasmus Asplund.

Využitá hra v početní výhodě Švédy nabudila a brzy znovu ukázali, že se jim v přesilovkách daří. Ve hře 5 na 3 ve 23. minutě skóroval Emil Bemström a otočil skóre duelu. Krátce nato ve 26. minutě navíc navýšil švédské vedení poměrně lacinou střelou Mathias Bromé. Rána bohužel gólmanovi Vejmelkovi propadla. Krátce nato navíc Švédi ubránili českou přesilovku a i hned po ní se v samostatném úniku prosadil opět Rasmus Asplund a zvýšil na 4:1 pro Švédsko. Tímto gólem vyhnal Vejmelku z brány.

Náhradník hru zklidnil, přesto inkasoval

Do české brány se postavil Marek Langhammer, který se se švédským tlakem dokázal vcelku dobře vyrovnat. Ustál další šance seveřanů a zklidnil své spoluhráče. Tlak Švédů pokračoval, ale nový maskovaný muž v české bráně kotouč za svá záda nepustil. Naopak se nový vítr vlil do žil českých reprezentantů. Ke konci druhé třetiny totiž přesilovku využil Tomáš Kundrátek.

Češi usilovali o vykřesání naděje, ale plamínek znovu uhasili Švédi, když se v přečíslení prosadil Anton Bengtsson. Na jeho gól ovšem ihned reagoval Matěj Blümel a rozdíl byl znovu dvougólový.

Zhruba dvě minuty před koncem se Jalonen a jeho štáb rozhodli Langhammera odvolat z brány a vyzkoušet hru v šesti bez gólmana. Švédi českým hráčům napřed velmi zatápěli a nepustili je ani ze svého obranného pásma. Nakonec se čeští reprezentanti sice dostali před švédskou branku, ale tlak už žádnou branku nepřinesl. Švédi tak zvítězili v poměru 5:3.

ČR–⁠Švédsko 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Krejčí (Červenka), 38. Kundrátek (Červenka, Jiříček), 46. Blümel (Červenka, Šimek) –⁠ 20. Asplund (Bemström, Wallmark), 23. Bemström (Wallmark, E. Gustafsson), 26. Bromé, 29. Asplund (E. Gustafsson), 45. A. Bengtsson (Bromé). Rozhodčí: Ingram (Kan.), MacFarlane –⁠ Briganti (oba USA), Synek (SR). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. Diváci: 6089.

Sestavy:

ČR: Vejmelka (29. Langhamer) –⁠ Hronek, Šimek, Kundrátek, Ščotka, Jiříček, D. Sklenička, Jordán –⁠ Blümel, Krejčí, Červenka –⁠ J. Vrána, Hertl, Smejkal –⁠ M. Stránský, M. Špaček, Simon –⁠ H. Zohorna, Černoch, Flek. Trenér: Kari Jalonen.

Švédsko: Hellberg –⁠ A. Larsson, Dahlin, E. Gustafsson, Ekman-Larsson, A. Lindholm, Tömmernes –⁠ Bemström, Wallmark, J. Nordström –⁠ Friberg, Kellman, Asplund - Bromé, A. Bengtsson, C. Klingberg –⁠ O. Lang, Aman. Trenér: Johan Garpenlöv.

Další zápas odehraje česká hokejová reprezentace v úterý. V 15:00 našeho času se postaví proti Rakušanům.

Jalonenův výběr pro brankoviště

V prvním duelu proti Velké Británii se možná trochu překvapivě mezi tři tyče postavil Lukáš Dostál. Proti Britům si vůbec nevedl špatně, ale reprezentanti Spojeného království jsou považováni spíše za outsidera turnaje a očekává se, že budou mít záchranářské starosti.

Švédi jsou zcela jiná káva. Experty jsou považováni za jednoho z favoritů turnaje. Finský trenér českých hokejistů Kari Jalonen má na šampionátu ohledně brankářů zajímavé možnosti na výběr. Dostál má za sebou solidní vystoupení proti Britům, v přípravě si velmi spolehlivě vedl Karel Vejmelka. Chytat od začátku utkání klidně mohl i Marek Langhammer.

Nakonec se Jalonenův trenérský štáb rozhodl proti týmu Tre Kronor vsadit na brankáře Arizony Karla Vejmelku. Tým o tom informoval zhruba hodinu před začátkem duelu. Jinak Jalonen na zápas se Švédy neudělal žádnou změnu v sestavě, co se týče útoku či obrany. Proti Britům dvougólový mladíček Matěj Blümel tak znovu nastoupil v první lajně s hvězdnými veterány Romanem Červenkou a Davidem Krejčím.

Kdo bude podle vás nejproduktivnějším hráčem české hokejové reprezentace na MS ve Finsku?

Švédsko Finsko hokej mistrovství světa v hokeji česká hokejová reprezentace Jakub Flek Matěj Blümel Karel Vejmelka Lukáš Dostál Roman Červenka Kari Jalonen