Další cestovní kancelář v úpadku. Na dovolenou vozila Čechy i Slováky

Cestovní kancelář (CK) Sunflower Tours ohlásila ukončení činnosti, chystá návrh na insolvenci. Vyzvala zákazníky, kteří mají koupený zájezd s odletem v nejbližších dnech, aby necestovali na letiště, protože nebudou odbaveni. Uvedla to na svém webu. V zahraničí má podle Slavia pojišťovny, u které je pojištěna pro případ úpadku, 90 klientů. Od ledna zaniklo osm CK, činnost jich přerušilo 37.

Lidé na rekreaci budou moci ve svých hotelech dokončit pobyt, do Prahy se vrátí původně plánovanými linkami. Celkově se úpadek týká zhruba 300 zákazníků. Asociace cestovních kanceláří ČR zákazníkům, kteří u Sunflower Tours mají stále zakoupený zájezd, radí, aby se obrátili na pojišťovnu.

„Je nám nesmírně líto, že jsme nuceni oznámit ukončení činnosti naší cestovní kanceláře a zároveň informovat o skutečnosti, že v současné době připravujeme návrh na prohlášení úpadku společnosti,“ píší na svém webu představitelé končící cestovní kanceláře.

Coby důvod zmiňují „ztráty během dvouletého omezení a zákazů cestování z důvodu pandemie COVID-19“, přičemž prý ani prodej v letošním roce „nepomohl zlepšit celkovou finanční situaci“. Kancelář následně svým potenciálním zákazníkům píše, aby už žádné platby za zájezdy či doplatky neposílali. „Rovněž prosíme všechny klienty, kteří mají zaslány pokyny s odletem v nejbližších dnech, aby necestovali na letiště, nebudou odbaveni. Všechny uhrazené platby budou rovněž předmětem škodové události,“ dodává společnost.

Mluvčí Slavia pojišťovny Václav Bálek uvedl, že pojišťovna všem klientům, kteří zůstali v zahraničí, prostřednictvím asistenční služby zajistila dokončení pobytu a návrat do vlasti v plánovaném termínu. Většina z 300 klientů, kterých se celkově úpadek týká, jsou podle Bálka ti, kteří si zaplatili zájezd, ale ještě neodletěli. Těm pojišťovna peníze vrátí poté, co CK vyhlásí insolvenci a poskytne jí všechny informace pro likvidaci této pojistné události,“ uvedl.

Zákazníkům, kteří zaplatili celý zájezd nebo jen zálohu, ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) doporučuje se co nejdříve, nejpozději ale do tří měsíců, spojit se Slavia pojišťovnou a nahlásit škodnou událost. Informovala o tom mluvčí úřadu Veronika Hešíková.

Na úpadek již zareagovala i Asociace cestovních kanceláří ČR s upozorněním, že Sunflower Tours nebyly jejím členem. „Zákazníci, kteří mají u této cestovní kanceláře zaplacený zájezd, budou samozřejmě plně odškodněni ze zákonného pojištění, které cestovní kancelář měla uzavřeno u Slavia pojišťovny,“ informuje asociace.

Firma končí i na Slovensku

Sunflower Tours se zaměřovala na dovolené v Egyptě. Vznikla v roce 2015, jednatelem je Adel Hussein Korany Hussein. S podnikáním kancelář začala na Slovensku, i tam ohlásila úpadek.

Případy, kdy CK ukončí činnost a má ještě klienty v cizině, se podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové občas objeví. Následně se řeší, zda lidé dokončí pobyt. Při dopravě zpět do České republiky mimo jiné záleží na tom, zda měla daná CK dopředu koupený let, uvedla. Dodala, že Sunflower Tours mezi partnerské CK Invie nepatřila.

CK mají ze zákona povinnost mít pro své fungování zajištěné pojištění pro případ úpadku. To kryje úhradu plateb zákazníků a náklady spojené s repatriací cestujících zpět do ČR. Pojišťovny ale podle zástupců CK v posledních letech velmi zpřísnily podmínky pro jeho získání. „Slavia pojišťovna se pro letošní rok snažila obnovit pojištění proti krachu u všech CK, které o krytí tohoto rizika měly zájem. Kvůli požadavkům zajistitelů to ale stoprocentně nešlo, a několik cestovek proto musela odmítnout,“ uvedla dříve pojišťovna. Některé kanceláře proto pokračují jako cestovní agentury, kde pojištění proti úpadku nutné není.

V tuzemsku bylo podle MMR k 18. srpnu aktivních 589 CK, včetně Sunflower Tours. Ta bude letos pátou CK, která od začátku roku vyhlásila úpadek. Od ledna zaniklo osm CK, činnost jich přerušilo 37. Provozování živnosti naopak obnovilo 26 kanceláří a sedm nových vzniklo.

Tagy: