ČEZ opět zdraží, letos počtvrté, nikoli však naposledy. Na podzim přijde šok, říká expert

Elektroměr

Ceny energií od ČEZu budou ještě vyšší

Největší tuzemská energetická skupina ČEZ poslala svým klientům další nepříjemnou zprávu. Od srpna přijde opětovné zvýšení cen elektřiny. Tentokrát o deset procent. ČEZ tak zdražuje pouhý měsíc poté, co vstoupil v platnost nový ceník za dodávky elektrické energie. Růst cen elektřiny dopadne na klienty, kterým končí fixace.

Skupina ČEZ reaguje na dramatický růst cen elektřiny na burze. Tam totiž za poslední rok zdražila asi šestinásobně, není proto divu, že se to začíná promítat i do cen koncovým zákazníkům. Podobně jako ČEZ postupuje také pražská elektrárenská společnost PRE, která svým klientům rovněž od 1. srpna cenu elektřiny zvýší.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy však srpnové zdražení není poslední, na které se v letošním roce musíme připravit. Přestože srpnová úprava ceníku směrem vzhůru je už čtvrtá, kterou ČEZ letos připravil. „Srpnové zdražení ČEZ letos rozhodně není poslední. A další spirálovitý růst cen nastane v příštím roce,“ varoval Kovanda. Dotknout by se to však mělo jen odběratelů, kterým končí fixace dohodnuté ceny.

Přestávka kvůli volbám?

Kovanda se domnívá, že přestávka ve zdražování elektřiny nastane v září. „Protože právě na konci září se konají komunální volby. Mohla tak vzniknout určitá dohoda mezi vládou a ČEZ, že podnik zvedne ceny opět až od 1. října nebo 1. listopadu – tedy až bude po volbách,“ uvedl ekonom pro CNN Prima NEWS.

To by podle něho vysvětlovalo, proč ČEZ zvýšil ceny tak rychle po sobě, tedy od července a vzápětí i od srpna. Kovanda je přesvědčen, že takové dohodě nasvědčuje výše dividendy, kterou ČEZ odvede svým akcionářům (tedy hlavně státu). Valná hromada totiž schválila 48 korun na akcii, což pro stát znamená příjem asi 18 miliard korun.

„Pokud by si stát řekl o dividendu o desítky korun na akcii vyšší, mohl jeho celkový příjem z ní přesáhnout třeba 30 miliard. Takže by pokryla hned polovinu ze 66 miliard, kterými stát letos a v příštím roce plánuje pomoci lidem s platbami za energie,“ dodal.

Až Rusko zastaví plyn...

Kovanda také připomněl vládní analýzu, ze které vyplývá, že je třeba na podzim počítat s dalším zvýšením cen elektřiny o 86 %. „Situace na evropském energetickém trhu je však den ode dne tísnivější. Na podzim je třeba počítat s více než 100% meziročním růstem cen elektřiny,“ upozornil Lukáš Kovanda.

Kromě toho se nad Evropskou unií vznáší hrozba úplného zastavení dodávek plynu z Ruské federace, před čímž před pár dny varoval také šéf Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol. „To by vedlo k dalšímu citelnému růstu cen elektřiny v EU, neboť trhy s energiemi jsou propojeny. Celková inflace v Česku by v takovém případě atakovala, či dokonce překonala úroveň 20 %,“ uzavřel Kovanda.

Tagy: