Krokodýlovi nevysvětlíte, že si má vzít svetr: Ceny energií komplikují chov exotických zvířat

Krokodýl v jihlavské zoo

Ceny energií se promítají i do starosti o domácí mazlíčky

Pomalu a jen velmi neradi si zvykáme na to, kam všude se nám promítá vysoká cena energií. Citelně to vnímají třeba i domácnosti, kde mají nějakého zvířecího mazlíčka. Konkrétně třeba chov rybiček nebo exotických plazů se stává téměř luxusem. Tato zvířata zkrátka potřebují hodně tepla a svetr jim nenavléknete.

Rybičky, pestrobarevní hadi nebo mistr maskování – chameleon. Ti všichni se rádi zahřejí. Zákazníci tak stále více přemýšlejí nad tím, jakého tropického mazlíčka si domů přinesou. „My jsme si koupili betu (rybičku), ona moc nepotřebuje, aby se zahřívala nebo něco takového, nemusí se provzdušňovat, jenom jí dáváme papat a měníme vodu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS zákaznice zverimexu.

Například chameleon Eda, kterému je mu 5 let, ve svém teráriu vyžaduje nejenom konstantní vlhkost, ale také teplotu, která by se měla pohybovat kolem 25 stupňů Celsia. O co se Edovi nově prodraží svícení a bydlení, o to Alena Lišková ušetří na jídle. „Vyžaduje jenom salát a kobylky, které kupujeme tam, kde jsou levnější, a nekupujeme zbytečně předražené,“ vysvětlila chovatelka.

U teplomilných druhů nemůže být ani řeč o snižování teploty. Typicky například krokodýl. Tomu nevysvětlíte, že si má vzít svetr nebo stáhnout topení. Studený odchov by podle chovatelů jednoduše nepřežil. „Pokud ho dostanete do nějakého těžkého tepelného diskomfortu, no tak v dlouhodobém horizontu, důsledkem je smrt zvířete,“ upřesnil ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

Čím větší akvárium nebo jeho exotický nájemník, tím větší účet za energie. I tak nedají majitelé na své netradiční mazlíčky dopustit. Raději ušetří na něčem jiném – třeba na dovolené.

Tagy: