Chceme finále MS ještě jednou. Dvě stě tisíc naštvaných Francouzů podepsalo petici

Francie trvá na opakování ceremoniálu. Tak se dá parafrázovat hláška z oblíbené české komedie na naivní touhu statisíců fanoušků ze země „galského kohouta“ po repríze finále fotbalového mistrovství světa v Kataru.

Dlouho byla francouzská reprezentace předaleko tomu, aby obhájila mistrovskou trofej z předchozího šampionátu v Rusku. Až Kylian Mbappé dvěma slepenými góly v 80. a v 81. minutě zčistajasna srovnal finále katarskému mundialu s Argentinou na 2:2.

Jihoameričané v prodloužení opět odskočili, nicméně Mbappé z penalty znovu dotáhl skóre. A o tom, kdo bude brát zlato a kdo stříbro, rozhodl až závěrečný rozstřel.

Slavil výběr kolem Lionela Messiho, Francouzi smutnili. Zároveň někteří fanoušci vedle zklamání cítili a cítí křivdu, kterou se rozhodli řešit podepsáním petice s názvem „Ať se opakuje zápas mezi Francií a Argentinou“ adresované FIFA. K pátečnímu večeru ji podškrtlo přes 200 tisíc lidí.

Důvodem mají být údajné tendenční verdikty hlavního polského sudího Szymona Marciniaka, který byl prý spolu se svým týmem zkorumpovaný. Naštvanému táboru se nelíbí především to, že rozhodčí nařídil penaltu v prvním poločase po zákroku na Ángela Di Maríu předcházející prvnímu gólu. A stěžují si také na údajný faul před druhou argentinskou trefou.

Ať už někteří signatáři podepsali internetovou petici v nadsázce, či se zcela vážným úmyslem zreprízovat finále, jejich snaha jistojistě nebude mít kýžený efekt. Argentině už první titul z MS po 36 letech nikdo nevezme.

Navíc i vítězové se především za jiného rozuzlení závěrečných penalt mohli cítit poškození. Mbappé totiž v prodloužení za stavu 2:3 dostal pokutový kop proto, že předtím napálil ruku Leandra Paredese. Rozhodčí si ale nevšiml, že se míč k superhvězdě Paris Saint-Germain odrazil od ruky francouzského stopera Dayota Upamecana, která rozhodně nebyla v přirozené poloze.

Francie Lionel Messi Argentina petice FIFA finále fotbal sport Rusko rozhodčí Kylian Mbappé francouzská fotbalová reprezentace Mistrovství světa v Kataru 2022 argentinská fotbalová reprezentace Szymon Marciniak Paris Saint-Germain FC Ángel Di María petice Lionel Messi