Chodorkovskij: Jednat s Putinem o míru? Nebuďte směšní. Je to mafián, co nedrží slovo

Michail Chodorkovskij

Ruský vzdor v Chersonu se prakticky zhroutil

Dokud bude Vladimir Putin sedět v Kremlu, na Ukrajině žádný mír nebude. Myslí si to bývalý šéf těžařské společnosti Jukos a Putinův oponent i politický vězeň Michail Chodorkovskij. V komentáři pro časopis The Economist rovněž důrazně varuje před jakýmkoli naskakováním na Putinovy náznaky o ochotě jednat na Ukrajině o míru. Podle Chodorkovského jde jen o zastírací manévr, pomocí něhož chce vládce Kremlu získat čas a také otestovat sílu či slabost Západu.

„Pan Putin je politicky zraněný, přesto věří, že může zvítězit. Úmyslně útočí na civilní cíle, čímž chce Ukrajince před nadcházející zimou připravit o vodu, světlo a teplo, aby vedení země přinutil přijmout jeho podmínky,“ shrnul lakonicky Michail Chodorkovskij v komentáři pro časopis The Economist hlavní důvody počínání ruských vojsk v posledních týdnech na ukrajinském bojišti.

Chodorkovskij rovněž připomněl nedávné náznaky ze strany amerického miliardáře Elona Muska, ale i slavného amerického ekonoma Jeffreyho Sachse, že by se Ukrajina měla smířit se ztrátou určité části svého území výměnou za ukončení války. „Putinův teror vyvolal odezvu, kterou očekával – respektovaný byznysmen a ekonom veřejně nabídli, že splní teroristovy požadavky výměnou za mír,“ pokračuje Chodorkovskij.

Další válka by nutně následovala

Jenže pro Ukrajinu by jakékoli kývnutí na rozhovory míru znamenalo oddělení některých teritorií, vzdání se potenciálních vojenských aliancí (zejména s NATO) a přistoupení na omezení vlastních vojenských sil. Cokoli z toho by podle Chodorkovského znamenalo, že si Ukrajina vydláždí cestu do pekel.

„Pan Putin nyní vede čtvrtou válku, kterou, stejně jako jeho předchozí v Čečensku, Gruzii a Sýrii, zahájil, když jeho popularita v Rusku zakolísala. Při absenci právního státu – situace, kterou vytvořil sám pan Putin – jsou průzkumy popularity a násilí dva pilíře jeho režimu. Bez obojího je po všem,“ píše dále někdejší ruský byznysmen.

Putin podle něho nemůže ze současné války vyjít spokojený, ať už zvítězí, či uzavře jakousi dohodu, na jejímž základě by část ukrajinského území přece jen získal. „Ani dobytím Ukrajiny to neskončí. Jeho další požadavky jsou, aby se NATO vrátilo ke svým hranicím z roku 1997 a aby došlo k rozdělení sfér vlivu. A ukončení války nijak nepomůže ani pochmurné hospodářské situaci Ruska. Dobyté území je závazek, nikoli majetek. To znamená, že nový konflikt je nevyhnutelný, zvláště když síly národního šovinismu probuzené invazí na Ukrajinu nebudou uspokojeny podmínkami žádné mírové smlouvy,“ dodal Chodorkovskij.

Putinova mysl zná jen sílu

Podle něho je důležité pochopit, že Putin a jeho nejbližší okolí žijí celý svůj život „pod mafiánskými kodexy, v nichž zákony neexistují“. V Putinově mysli je prý pouze síla. „Pokud soupeř ustoupí a požádá o vyjednávání, znamená to, že prohrál a může a měl by být doslova vyždímán.“ Chodorkovskij varuje, že pokud by se Putin zmocnil nějaké části Ukrajiny, zvýšil by svůj tlak na NATO, začal by vydírat Moldavsko a pobaltské státy.

Ruský prezident prý nyní potřebuje čas, aby si mohl oddechnout. „Jeho mobilizace byla katastrofální. Katastrofou je rovněž proud kondolenčních dopisů rodinám mrtvých vojáků. Pokud dojde k další částečné mobilizaci, povede to k vysokému riziku kolapsu režimu. Putin potřebuje čas, aby do zbraně povolal obyvatele okupovaných území, jako to udělal v Doněcké a Luhanské lidové republice,“ píše Chodorkovskij.

Případná delší pauza by Putinovi rovněž umožnila doplnit zásoby zbraní a munice. Pokud naopak nyní Ukrajina a ani Západ nepoleví, jednoho dne nebude mít Rusko s čím bojovat. Chodorkovskij dále zdůrazňuje, že jakákoli jednání by nyní poškodila vysokou morálku ukrajinské armády.

Signál pro další agresory

„A co by v mírové dohodě zaručilo, že do roka nedojde k dalšímu útoku? Slovo pana Putina? Nebuďte směšní! Členství Ukrajiny v NATO? To by nebylo možné! Americké mírové jednotky na linii oddělení sil? Ne, Amerika na to není připravena! Masivní dodávky zbraní, takže růst bojové schopnosti ukrajinské armády předčí přestavbu Putinových sil? Je nepravděpodobné, že se to stane!“ vypočítává Chodorkovskij další důvody, proč Volodymyr Zelenskyj a spol. nemají nyní zasedat k jednacímu stolu s Kremlem.

Západ by měl podle něho jasně a hlasitě dát najevo, že násilí, jaké předvádí Vladimir Putin, nemůže být tolerováno. Musí ukázat, že takové chování bude potrestáno. Bude to rovněž signál pro případné choutky dalších autoritativních režimů, včetně Číny, Severní Koreje nebo Íránu.

„To ale neznamená nemožnost jednání jako takových – válka musí skončit mírem. A mír, pokud nebude vykoupen překročením mezinárodně uznávaných ukrajinských hranic, bude zahrnovat nějakou dohodu. Dohody a umožnění agresorovi těžit z agrese však není jedno a totéž,“ uzavírá Michail Chodorkovskij svůj komentář pro časopis The Economist.

Tagy: