
Pražští politici, ministři, podnikatelé i obvinění. Kdo je kdo v korupční kauze Dozimetr?
Novela exekučního řádu a insolvenčního zákona by mohla změkčit podmínky, za nichž by dlužníci dosáhli oddlužení. Zdroj: Profimedia.cz
Novela exekučního řádu a insolvenčního zákona by mohla změkčit podmínky, za nichž by dlužníci dosáhli oddlužení. Zdroj: Profimedia.cz
V Poslanecké sněmovně se tento týden mají projednávat dvě novely klíčových zákonů upravujících vymáhání dluhů: exekučního řádu a insolvenčního zákona. Někteří experti ale varují, že navrhované změny mohou negativně dopadnout na řadu věřitelů, kterým se může ztížit vymáhání pohledávek po svých dlužnících. Nejde jen o finanční instituce, ale zejména o obyčejné podnikatele, obce, zdravotní pojišťovny nebo matky vymáhající výživné či bytová družstva a společenství vlastníků bytových jednotek.
S obavami i nadějí k českému parlamentu vzhlíží také Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD). Pokud totiž projde navrhované zkrácení doby oddlužení ze současných pěti na tři roky, může to přinést ještě větší nerovnováhu do vztahu věřitel-dlužník, která negativně dopadne na bytová družstva, ale i společenství vlastníků bytových jednotek.
Bytová družstva či společenství vlastníků totiž už nyní řeší problém s vymáháním plateb od lidí, kteří sice v bytovém domě bydlí, ale za služby nebo údržbu společných prostor (včetně například rekonstrukcí) neplatí. „Bytová družstva a společenství vlastníků jsou v roli nedobrovolných věřitelů, protože vlastník bytu nemá možnost ovlivnit, kdo se mu do domu nastěhuje. Ze zákona se ale může stát, že bude ručit za dluhy svého souseda, kterému nikdy nic nepůjčil a nemohl rozhodnout, jestli se mu do domu nastěhuje,“ řekl CNN Prima NEWS Jan Vysloužil.
A vlastníci bytových domů (ať už družstva nebo společenství vlastníků) pak mají na takové neplatiče chabé páky. Jedná se i o případy, kdy je pohledávka soudně řešena, ale pravomocné rozhodnutí není v řádu let vydáno. Správce objektu pak není schopen dlužníka z bytu vystěhovat, a ten dále spokojeně byt a služby s ním spojené užívá i přesto, že stále neplatí. „Ještě smutnější je to, že je mnohdy na družstva a společenství nahlíženo při vymáhání dluhů jako na ty zlé, kteří se snaží vlastníka či nájemce připravit o byt. Tak to ale není. Družstva i společenství při vymáhání dluhů chrání zájmy naprosté většiny svých členů, kteří si své povinnosti a závazky plní řádně a včas. Navíc jim tuto péči řádného hospodáře ukládá zákon,“ dodal Vysloužil.
Nejedná se přitom o žádné drobné. Jen členové SČMBD vykazují pohledávky po splatnosti ve výši kolem 200 milionů korun. „Za celou Českou republiku to bude mnohem více,“ upozornil Jan Vysloužil. Průměrná výše dluhů činí podle něho kolem 24 tisíc korun, výjimkou ale nejsou ani případy, kdy se výše jednotlivé pohledávky vyšplhá nad 400 tisíc. Problém podle Vysloužila tkví také v tom, že jakmile se ostatní vlastníci bytů dozvědí, že v domě bydlí neplatič, první reakcí je, že se snaží své byty prodat. Zůstanou zpravidla jen sociálně slabí, kteří nejsou schopni údržbu domu finančně utáhnout, a dům chátrá.
A co by podle předsedy SČMBD pomohlo? Stát by měl na bytová družstva a společenství nahlížet jinak než na finanční instituce, které půjčují peníze. „Pokud projde návrh na zkrácení doby oddlužení, mohlo by se klidně stát, že dlužník bude po tři roky posílat tisícikorunu měsíčně insolvenčnímu správci, tisícikorunu věřiteli a po třech letech může být bez dluhů. A to bez ohledu na výši jeho závazku. „Ve světě to funguje tak, že dluhy plynoucí z bydlení jsou v insolvenčním řízení hrazeny přednostně,“ uzavřel Vysloužil.
Zkrácení lhůty pro oddlužení na tři roky by mohlo rovněž zvýšit riziko zneužívání takového institutu. Vypovídají o tom mimo jiné výsledky únorového průzkumu, který pro CNN Prima NEWS zpracovala agentura STEM/MARK. Vyplynulo z něho totiž, že pokud by oddlužení trvalo jen tři roky a zároveň by se snížila minimální částka, která by musela být uhrazena, na 36 tisíc korun, počet lidí ochotných si půjčit a utratit velkou částku by se zvýšil o 60 procent.
Dalším rizikovým momentem zákonodárci předložených návrhů je zkrácení doby exekuce, a to rovněž na tři roky. Prodloužit by ji bylo možné pouze po uhrazení dalších poplatků věřitelem. Protřelý dlužník by však ve skutečnosti dokázal i jen jednu exekuci dlouho odkládat. „Po snížení srážek ze mzdy, které měly za úkol vylepšit postavení dlužníků, kleslo procento vymožení do dvou let od první srážky na 48 procent, do čtyř let na 20 procent a necelá třetina exekucí se bude uspokojovat déle než 6,5 roku,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Marcela Petrošová z Exekutorského úřadu Břeclav. Věřitelé, jejichž nároky jsou až další v pořadí, by se tedy svých peněz při takto krátkém časovém limitu pro exekuce nedočkali nikdy.
Některými odborníky je ale kritizováno také navrhované zrušení svobodné volby exekutora věřitelem. Namísto toho někteří zákonodárci navrhují, aby exekutory přiděloval soud. Podle předního českého advokáta Petra Koblovského za tímto návrhem ale stojí jen nepřejícnost některých exekutorů. „Skupině méně úspěšných exekutorů závistivě pokukujících po výdělcích zdatnějších kolegů se podařilo prezentovat zrušení svobodné volby exekutora věřitelem jako spásné řešení problémů zadlužených Čechů. Ve skutečnosti se jedná o regionální monopol, který sníží pravděpodobnost, že se věřitel domůže svých peněz,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS.
Zajímavé je, že před dopadem některých navrhovaných legislativních změn varují nejen právní experti, ale obavy vyjadřují i tradičně neutrální soudy. „Před volbami je v podstatě každý návrh přepjatý. Proto bychom byli raději, kdyby koncepční zákony, které se týkají výkonu ústavních pravomocí, nebyly poznamenané legislativním kutilstvím,“ uvedl pro deník E15 šéf Soudcovské unie Libor Vávra.
Novela exekučního řádu by totiž neměla dopad pouze na velké věřitele, jako jsou banky či pojišťovny, ale i instituce, které s podnikáním ve světě financí nemají nic společného. Vedle popsaného příběhu bytových družstev a společenství vlastníků bytových jednotek by ji pocítily například i obce, peníze by mohly chybět i ve zdravotnictví (rovněž zdravotní pojišťovny musejí vymáhat dluhy od neplatičů). „Změny musí posoudit profesionální legislativci, aby promysleli všechny dopady, a to nejen na věřitele a dlužníky, ale i na jiné právní předpisy,“ dodal Vávra.
Ukrajinští obránci se stáhli ze Severodoněcku. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, konstatoval gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Prezident Volodymyr Zelenskyj však uvedl, že Ukrajina získá zpět všechna města, která na jejím území zabrali Rusové. Ruský prezident Vladimir Putin se chystá příští týden navštívit Tádžikistán a Turkmenistán. Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu. Všichni podle něj skončí u soudu.
Léto je tady a mnoho lidí se jistě chystá na dovolenou. Pokud míříte do ciziny letecky, připravte se na možné komplikace. Větší vytížení evropských letišť a nedostatek personálu může mít za následek nejen zpoždění letů, ale i několikadenní nedobrovolný odklad návratu domů.
Senátor za vládní hnutí STAN Zdeněk Hraba v Partii ostře kritizoval politiky, kteří byli zapojení do kauzy Dozimetr. Hraba prohlásil, že kdyby on sám byl v roli Stanislava Polčáka nebo exministra školství Petra Gazdíka (STAN), rezignoval by i na funkci zákonodárců a opustil Poslaneckou sněmovnu.
Sledujeme on-line
Ve velkých světových městech včetně New Yorku v neděli pokračuje vlna takzvaných pochodů hrdosti, které jsou oslavami komunity sexuálních menšin či transgenderových lidí. Před zahájením manifestace v Istanbulu, kterou úřady nepovolily, podle agentury AFP skončily ve vazbě desítky lidí včetně fotografa zpravodajské organizace. Ve Spojených státech provází podobné akce obavy o práva gayů a lesbiček vyvolané verdiktem nejvyššího soudu k potratům, píše agentura AP.
V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.
Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.
Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.
Francií otřásly dva případy úmrtí malých dětí. V Saint-Nazaire nechal otec svého ročního synka celý den v rozpáleném autě. V Lyonu vedle toho ošetřovatelka v jeslích otrávila jedenáctiměsíční holčičku, protože chtěla umlčet její pláč.
I v neděli budou teploty v Česku přesahovat tropickou hranici 30 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle meteorologů se však nevyhneme ani bouřkám, na některých místech i silným.
Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.
Spojené státy zachvátila vlna protestů a násilí, kterou vyvolalo páteční rozhodnutí nejvyššího soudu zvrátit precedens, jenž ženám uděloval na federální úrovni právo na potrat. Lidé ale demonstrují nejen proti rozhodnutí soudu, ale také proti potratům, pro což nyní mají justiční oporu. Zvláště vypjatá je situace v Coloradu a Vermontu.
Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.
V kolumbijském městě El Espinal se v neděli zřítila část dřevěné tribuny v aréně určené pro býčí zápasy, zemřelo nejméně pět lidí a několik stovek dalších osob utrpělo zranění.
Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.
Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu Partie Terezie Tománkové rozpálil nad korupční kauzou, která tíží hnutí STAN. Podle něj ministr vnitra Vít Rakušan o kauze kolem Petra Hlubučka věděl. Okamura proto volá po okamžitém odchodu STAN z vlády. „Zostuzuje to celou Českou republiku,“ poznamenal s tím, že chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.
Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.
Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.
Tragická nehoda dvou aut uzavřela ve čtvrtek silnici z Jičína na Popovice. Sportovní vůz skončil rozlomený na tři části a jeho řidič srážku nepřežil. Podle známé zesnulého řidiče byl muž vyznavačem rychlé jízdy a delší dobu hazardoval se životem. Uvedla to pro redakci CNN Prima NEWS. Muž měl údajně několikrát také problémy s policií.
Tragicky skončila dovolená v egyptském Soma Bay. Podle informací CNN Prima NEWS tam v pátek zemřel český turista. Zprávu redakci potvrdila také mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.